ASF. Ryzyko zawleczenia wirusa do Niemiec jest duże

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Remigiusz Kryszewski | redakcja@agropolska.pl
15-05-2019,12:00 Aktualizacja: 15-05-2019,9:28
A A A
Wirus afrykańskiego pomoru świń (ASF) z łatwością może przedostać się z Belgii do Niemiec wraz z zakażonymi dzikami. Ryzyko stanowi także nielegalny transport zwierząt oraz resztki skażonego mięsa.
 
Według Friedricha Loefflera Institut ryzyko bezpośredniego przedostania się ASF do Niemiec jest wysokie. Głównym wektorem choroby mogą być zakażone dziki, które znajdują się w Belgii.
 
W związku z rozprzestrzenianiem się wirusa w Europie i poza nią, do którego dochodzi zarówno w sektorze trzody chlewnej jak i u dzików, ryzyko wprowadzenia ASF do Niemiec zwłaszcza do populacji dzików jest wysokie, podaje portal 3try3.pl na podstawie strony internetowej www.fli.de.
 
Gobarto 500, tuczarnia, Cedrob, trzoda chlewna

Dwie chlewnie w programie Gobarto 500 powstały w Pszczółczynie

Gobarto 500 jest to program, którego głównym celem jest integracja tuczu oraz odbudowa polskiego pogłowia trzody chlewnej. Dołączyli do niego rolnicy z woj. kujawsko-pomorskiego, którzy wybudowali dwie nowe chlewnie...
Choroba obecnie występuje także w południowo-wschodniej Belgii tak więc ryzyko wprowadzenia na sąsiednie tereny w Niemczech przez migrację zainfekowanych dzików wzrosło.
 
Przenoszenie wirusa na duże odległości wyraźnie pokazuje, że dużym zagrożeniem jest również działalność człowieka. 
 
Ryzyko stanowi też nielegalny transport zwierząt, a także wyrzucanie resztek skażonego mięsa lub pozostawianie go na parkingach lub poboczach dróg. 
 
W opinii ekspertów mniejszym zagrożeniem jest turystyka łowiecka na obszarach dotkniętych chorobą i przenoszenie trofeów zdobytych w trakcie polowań. 
 
  • Informacje dotyczące afrykańskiego pomoru świń oraz tematy związane z hodowlą i produkcją trzody chlewnej można znaleźć w dwumiesięczniku "Hoduj z Głową Świnie" ZAPRENUMERUJ
 
Poleć
Udostępnij
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 5/2024

Hoduj z głową świnie:

-Jakie źródło energii jest najlepsze

-Żeby loszki nie były tucznikami

-Nie ma paszy wolnej od mikotoksyn

-Rolnictwo 4.0 w chlewni

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 5/2024

Hoduj z głową bydło:

-Ketozie można i trzeba zapobiegać

-Specyfika żywienia krów mlecznych w zasuszeniu

-Bolusy na lepszy start

PRENUMERATA