Wirus afrykańskiego pomoru świń został potwierdzony w stadzie trzody chlewnej na północy Włoch. W tym regionie koncentruje się większość krajowego przemysłu trzody chlewnej.
Włochy potwierdziły obecność wirusa afrykańskiego pomoru świń (ASF) w gospodarstwie zlokalizowanym na północy kraju. W regionie tym skupia się włoska produkcja trzody chlewnej.
Wirus ASF został potwierdzony w gospodarstwie utrzymującym trzodę chlewną w północnej części Włoch, gdzie koncentruje się większość krajowego przemysłu trzody chlewnej.
To pierwsze ognisko ASF u świń na północy kraju. Jak wynika z danych opublikowanych przez Światową Organizację Zdrowia Zwierząt (OIE) wirus został potwierdzony w gospodarstwie położonym w regionie Lombardii w prowincji Pawia niedaleko wioski Montebello della Bataglia, gdzie utrzymywano 166 świń.
Ceny tuczników w trzecim tygodniu sierpnia po raz kolejny spadły. Dostawcy za świnie rzeźne uzyskiwali średnio 8,05 zł za kg, czyli o 3% mniej niż przed tygodniem. Od drugiej dekady lipca na rynku krajowym, jak podaje Biuro Analiz i...
Włoski rząd poinformował, że był to odosobniony przypadek, bez kontaktu z innymi gospodarstwami. Z powodu ryzyka przeniesienia choroby wyznaczono obszary ochronne.
Wirus ASF pierwszy raz w populacji dzików we Włoszech został potwierdzony na początku stycznia 2022 r. Miało to miejsce również na północy kraju.
Od tego czasu choroba pojawiła się w trzech regionach: Lombardia, Piemont i Liguria. W tamtym rejonie pod koniec sierpnia 2023 r. liczba padłych dzików, u których potwierdzono ASF wynosiła 909 sztuk.
Drugie skupisko, gdzie odnotowano 91 zakażonych dzików znajduje się na przedmieściach Rzymu. W czerwcu 2022 r. odnotowano tam także ognisko w gospodarstwie utrzymującym 9 świń.
Trzecią strefą jest region Kampanii, w którym w ciągu dwóch ostatnich lat odnotowano zakażenia jedynie u dzików. Do tej pory odnaleziono tam 27 padłych z powodu ASF zwierząt.
Czwarta strefa pojawiła się na południu Włoch, na wschód od Reggio di Calabria. Na tym obszarze odnaleziono 16 tusz dzików, u których stwierdzono obecność wirusa.
W tych okolicach na przełomie maja i czerwca potwierdzono również pięć ognisk ASF u trzody chlewnej. W największym z tych gospodarstw utrzymywano 239 świń, a w najmniejszym 12 świń.
Więcej informacji na temat hodowli i produkcji trzody chlewnej znajdziesz w magazynie "Hoduj z Głową Świnie". ZAPRENUMERUJ