ASF - potwierdzono jedenaście kolejnych przypadków choroby u dzików

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Remigiusz Kryszewski | redakcja@agropolska.pl
29-06-2017,10:25 Aktualizacja: 29-06-2017,10:55
A A A
Główny lekarz weterynarii poinformował o jedenastu nowych przypadkach afrykańskiego pomoru świń (ASF) u dzików na terenie Polski. Wszystkie przypadki choroby wystąpiły w województwie lubelskim. 
 
Wirus ASF zabił jedenaście dzików oraz został potwierdzony u dwóch odstrzelonych osobników.
 
Przypadek nr 363 stanowią zwłoki dzika znalezione w pobliżu miejscowości Kolonia Witulin, gmina Leśna Podlaska, powiat bialski, województwo lubelskie, w odległości około 14 km od granicy polsko - białoruskiej.
 
ASF, odstrzał dzików, bioasekuracja,

Odstrzał dzików zatrzyma rozwlekanie ASF

Afrykański pomór świń wciąż jest groźny o czym świadczą kolejne ogniska i przypadki tej choroby w Polsce. Skuteczną metodą walki z wirusem ASF jest ograniczenie populacji dzików, w przeciwnym razie choroba rozprzestrzeni się na cały...
Przypadki nr 364 i 365 stanowią dwa dziki odstrzelone w powiecie bialskim, województwo lubelskie, w odległości około 2 i 11 km od granicy polsko - białoruskiej.
 
Przypadek nr 366 stanowią zwłoki dwóch dzików znalezione w pobliżu miejscowości Zalutyń, gmina Piszczac, powiat bialski, województwo lubelskie, w odległości około 20 km od granicy polsko - białoruskiej.
 
367 przypadek stanowią zwłoki dzika znalezione w pobliżu miejscowości Chotyłów, gmina Piszczac, powiat bialski, województwo lubelskie, w odległości około 18 km od granicy polsko - białoruskiej.
 
Przypadek nr 368 stanowią zwłoki dwóch dzików znalezione w pobliżu miejscowości Perkowice, gmina Biała Podlaska, powiat bialski, województwo lubelskie, w odległości około 19 km od granicy polsko - białoruskiej.
 
Przypadki nr 369, 370, 371, 372 oraz 373 stanowią zwłoki pięciu dzików znalezione w powiecie bialskim, w województwie lubelskim, w odległości od 1 do 17 km od granicy polsko - białoruskiej.
 
Od dzików pobrano próbki do badań laboratoryjnych w ramach monitoringu tej choroby. Powyższe przypadki ASF zostały potwierdzone badaniami laboratoryjnymi wykonanymi w krajowym laboratorium referencyjnym ds. ASF.
 
Zwłoki padłych dzików i tusze odstrzelonych sztuk zostały unieszkodliwione pod nadzorem właściwego powiatowego lekarza weterynarii.
 
W Polsce do tej pory potwierdzono 373 przypadki ASF u dzików oraz 40 ognisk tej choroby u świń.
 
 
Poleć
Udostępnij
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 6/2024

Hoduj z głową świnie:

-Choroba obrzękowa niejedno ma imię

-Białko paszowe - problem rzeczywisty czy wydumany?

-Remont stada własny lub z zakupu?

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 6/2024

Hoduj z głową bydło:

-Czy i jak stosować aminokwasy chronione?

-Dlaczego wciąż przekarmiamy krowy białkiem?

-IBR, czyli wyzwanie dla nowoczesnych hodowców

PRENUMERATA