ASF. Oni wiedzą jak sprawniej zwalczać chorobę
Hodowcy i producenci trzody chlewnej oraz przedstawiciele organizacji branżowych związanych z hodowlą świń, we wrześniu uczestniczyli w posiedzeniu Branżowego Porozumienia ds. Walki z ASF. Podczas spotkania rozmawiano o największych zagrożeniach, z którymi obecnie zmaga się sektor trzody chlewnej.
Obrońcy praw zwierząt, zdaniem hodowców, stanowią bardzo duże zagrożenie dla bioasekuracji gospodarstw i zagrażają rozprzestrzenianiu wirusa ASF na kolejne stada świń w Polsce.
Jeśli sejm odrzuci poprawki wprowadzone przez senat w ustawie o ochronie zwierząt, organizacje prozwierzęce będą mogły wejść na teren fermy. Ponadto otrzymają one uprawnienia podobne do Inspekcji Weterynaryjnej.
- Obrońcy praw zwierząt stanowią bardzo duże zagrożenie dla bioasekuracji ferm
- W strefie niebieskiej na zachodzie kraju brakuje ubojni świń
- Różnica w cenach skupu między strefą białą a niebieską powinna być rekompensowana
- Presja wirusa ASF w środowisku wciąż rośnie
- Strefy niebieskie w niektórych regionach powinny być znoszone już po 3 miesiącach.
Liczba ognisk ASF przekroczyła 100
Nie ma zakładów ubojowych w strefie niebieskiej
Hodowcy świń ze strefy niebieskiej, zwłaszcza na zachodzie Polski, mają wciąż duże problemy ze sprzedażą tuczników. Brakuje tam zakładów ubijających świnie właśnie z tej strefy. Zdaniem członków porozumienia, niezbędny jest nacisk na sieci handlowe, aby odbierały wyprodukowane tam produkty wieprzowe.
Większy popyt na wieprzowinę ze strefy niebieskiej, zdaniem przedstawicieli porozumienia, przyczyni się do uruchomienia dodatkowych ubojni i zmniejszy różnice cenowe w stosunku do strefy białej. Do rozmów powinny być włączone organizacje branżowe, strona rządowa i przedstawiciele sieci handlowych.
"Wnioskujemy, aby różnica w cenach skupu pomiędzy strefą białą a niebieską była rekompensowana ze Skarbu Państwa. Postulujemy aby zakłady, które uzyskały pozwolenie na ubój świń ze strefy niebieskiej, były uwidocznione na stronie internetowej GIW" czytamy w komunikacie podsumowującym spotkanie porozumienia.
ASF. Te gminy przeniesiono ze strefy niebieskiej do czerwonej
Problemy z przemieszczaniem świń
Rolnicy, którzy znajdują się w strefach niebieskich i czerwonych, wciąż mają problemy z przemieszczaniem świń z powodu braku zgody powiatowego lekarza weterynarii.
Porozumienie wnosi o jednoznaczne uregulowanie tej kwestii przez wydanie odpowiednich wytycznych przez Główny Inspektorat Weterynarii.
Zwalczanie ASF jest nieskuteczne
Hodowcy uważają, że plan zwalczania ASF opracowany przez Centralny Sztab Kryzysowy jest nieskuteczny i wymaga zmian. Przede wszystkim brakuje w nim przedstawicieli branży.
"Postulujemy wprowadzenie przedstawicieli porozumienia do sztabu centralnego oraz wojewódzkich. Współpraca wojewodów, samorządów, organizacji rolniczych, inspekcji weterynaryjnej, kół łowieckich, służb leśnych jest niezbędna w zwalczaniu ASF" czytamy w komunikacie.
ASF w Niemczech. 71 zakażonych dzików i biała strefa
Członkowie porozumienia ds. Walki z ASF zwracają uwagę na fakt, że presja wirusa w środowisku wciąż rośnie. ASF rozprzestrzenia się na wschodzie, zachodzie, a także w centralnej części kraju. Łącznie w 2020 roku potwierdzono 3413 przypadków oraz 101 ognisk.
Kolejnym argumentem wniesionym przez porozumienie branżowe jest prośba o bardziej skuteczne działania na szczeblu Komisji Europejskiej w sprawie znoszenia stref niebieskich.
Strefy niebieskie w niektórych regionach powinny być znoszone już po 3 miesiącach.
Ludzie powinni wiedzieć
Hodowcy chcą, aby przyczyny wybuchu poszczególnych ognisk ASF były ujawniane anonimowo. Są one bowiem cennym i niezbędnym źródłem wiedzy dla rolników do poprawy stosowanych przez nich zasad bioasekuracji.
Wybuchło 100. ognisko ASF. Zbliżamy się do rekordu
Porozumienie postuluje również, aby państwo prezentowało wszystkie poniesione przez nie koszty na nadzór weterynaryjny, badania laboratoryjne, odstrzały sanitarne, odszkodowania tytułem likwidacji ogniska ASF itd.
Koszty te w zestawieniu z dodatkowymi wydatkami oszacowanymi przez rolników i przemysł mięsny mogą uświadomić społeczeństwu całkowite koszty finansowe walki z chorobą.
W skład porozumienia wchodzą KZP-PTCH POLPIG, Związek Polskie Mięso, Polski Związek Hodowców i Producentów Trzody Chlewnej Polsus, Stowarzyszenie Rzeźników i Wędliniarzy RP oraz Unia Producentów i Pracodawców Przemysłu Mięsnego UPEMI.
- Więcej informacji na temat afrykańskiego pomoru świń znajdziesz w najnowszym wydaniu magazynu Hoduj z Głową Świnie. ZAPRENUMERUJ