ASF w Niemczech. 71 zakażonych dzików i biała strefa
Niemieckie służby planują wyznaczenie tzw. białej strefy czyli ogrodzonych pasów o szerokości 5 km otaczających terytorium, na terenie którego występują zakażenia wirusem ASF u dzików.
Powierzchnia pasa ma wynieść około 290 km kwadratowych. Będzie on zabezpieczony ogrodzeniem wewnętrznym oraz zewnętrznym.
Budowa ogrodzenia już się rozpoczęła i ma trwać kilka tygodni. Jak donosi Pig Progress, gdy prace zostaną dokończone, wówczas służby będą prowadzić odstrzał wszystkich znajdujących się w niej dzików tworząc tym samym korytarz wolny od tych zwierząt. Podobne rozwiązanie zastosowano zarówno w Belgii, jak i w Czechach.
Strefy wyznaczone przez niemieckie służby w związku z ASF można znaleźć TUTAJ i TUTAJ. (źródło: msgiv.brandenburg.de).
- Niemcy budują białą strefę, w której będzie obowiązywać odstrzał dzików
- Niemcy budują także stałe ogrodzenie wzdłuż Odry i Nysy
- Służby w Niemczech potwierdziły 71 dzików zakażonych ASF
- W ostatnim tygodniu służby znalazły 5 zakażonych dzików
- Niemcy wyszukują padłe dziki za pomocą dronów
Wybuchło 100. ognisko ASF. Zbliżamy się do rekordu
5 zakażonych dzików w ciągu tygodnia
Afrykański pomór świń (ASF) nadal występuje u dzików we wschodnich Niemczech, chociaż w ostatnich dniach nie potwierdzono wielu przypadków.
W ciągu ostatniego tygodnia tj. od soboty 11 października, kiedy to wykryto 10 przypadków, raporty o nowych przypadkach ASF pojawiały się rzadziej.
Służby znalazły 5 zakażonych dzików. Jeden został stwierdzony w strefie północnej w Märkisch-Oderland, a 4 w strefie południowej obejmującej części powiatów Sprewa-Nysa i Odra-Szprewa.
Najnowsze doniesienia, jak informuje portal Pig Progress mówią, że 2 znalezione dziki znajdowały się w pobliżu w Neuzelle tj. na południu wyznaczonej strefy.
Pig Progress informuje, że zgodnie z danymi udostępnionymi przez Światową Organizację Zdrowia Zwierząt (OIE), dziki zostały znalezione poza strefą. Jednak magazyn otrzymał informacje od rzecznika landu Brandenburgii, który zapewnił że zwierzęta znajdowały się jeszcze w obrębie strefy.
Pierwsze ognisko ASF w tym roku w Korei Południowej
Służby w Brandenburgii do 20 października potwierdziły łącznie 71 dzików zakażonych wirusem ASF, z czego 13 w powiecie Sprewa-Nysa, 55 w powiecie Odra-Szprewa, a 3 w powiecie Märkisch-Oderland.
Dziki nie były chore lecz spały
W ubiegłym tygodniu niemieckie służby przeszukiwały za pomocą dronów wyspę na Odrze, gdzie miały znaleźć tzw. chore i martwe dziki. Podjęto decyzję, ab nie wchodzić na jej teren po to, aby potencjalnie chore zwierzęta nie uciekły i nie rozprzestrzeniły wirusa.
Nowe poszukiwania wykonywane za pomocą dronów wykazały jednak, że zwierzęta i tak zniknęły.
Niemiecki magazyn myśliwski Jagd Erleben napisał, że po ponownym zbadaniu pierwszego nagrania przez biologa zajmującego się dzikami ten stwierdził, że zwierzęta wbrew wcześniejszym obawom spały i nie wiadomo, czy w ogóle były zakażone wirusem.
- Więcej informacji na temat afrykańskiego pomoru świń znajdziesz w najnowszym wydaniu magazynu Hoduj z Głową Świnie. ZAPRENUMERUJ