ASF mocno wpływa na rynek świń i ceny
"ASF wpływa znacząco na zmiany w strukturze produkcji. Obserwujemy odchodzenie małych gospodarstw od utrzymywania świń. Jednocześnie rośnie koncentracja i integracja produkcji trzody chlewnej. Powstaje coraz więcej profesjonalnych ferm" - czytamy w komunikacie Krajowego Związku Pracodawców Producentów Trzody Chlewnej POLPIG.
Pogłowie świń, według szacunków POLPIG, w pierwszym kwartale 2022 r. spadnie poniżej 10 mln sztuk, a liczba macior poniżej 700 tysięcy. Tym samym krajowa produkcja coraz bardziej będzie uzależniała się od importu prosiąt i wieprzowiny.
Producenci tuczników z obszaru z ograniczeniami III wciąż mają trudności ze sprzedażą żywca.
Opłacalność produkcji świń? Masowe rezygnacje są odpowiedzią
"Spotykaliśmy się w przypadkami, kiedy sieci odmawiały dystrybucji wieprzowiny z okrągłym znakiem, potęgując tym samym problemy rolników związane ze zbyciem świń w tych strefach" informuje POLPIG.
Zakłady mięsne w wyniku takiego działania znacząco ograniczały skup surowca w strefie czerwonej. W rezultacie ceny skupu żywca utrzymują się tam na niższym poziomie.
KZP-PTCH POLPIG podkreśla również, że pod koniec tego roku może nastąpić załamanie w łańcuchach dostaw żywca od tych producentów, którzy nie posiadają zatwierdzonego planu bezpieczeństwa biologicznego, a wcześniej sprzedawali świnie do rzeźni zlokalizowanej poza strefą II i III.
"Czy dojdzie do załamania rynku zależy od odsetka rolników, którzy nie zatwierdzą planów bezpieczeństwa biologicznego. Mamy nadzieję, że będzie on mały i nie utrudni handlu w okresie przedświątecznym" podsumowuje POLPIG.
Więcej informacji na temat hodowli trzody chlewnej znajdziesz w najnowszym wydaniu magazynu "Hoduj z Głową Świnie". ZAPRENUMERUJ