ASF masowo zabija świnie na Białorusi?

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Mirosław Lewandowski | lewandowski@apra.pl
23-04-2018,13:30 Aktualizacja: 23-04-2018,13:42
A A A

Świnie na Białorusi masowo padają z powodu zakażenia wirusem afrykańskiego pomoru świń. Jak informuje Krajowy Związek Pracodawców Producentów Trzody Chlewnej takie wnioski wyciągnęli Rosjanie.

Trzoda chlewna na Białorusi od początku 2018 roku masowo pada. W sumie z państwowych statystyk zniknęło prawie 500 tys. świń. Rosjanie spekulują, że głównym powodem jest wirus ASF.

Wieprzowina, żywe świnie oraz wszystkie produkty zawierające ich mięso pochodzące z Białorusi od 10 kwietnia nie mogą być eksportowane do Rosji, która oskarża swojego sąsiada o tuszowanie ognisk ASF na swoim terytorium.

wirus ASF, afrykański pomór świń, przypadek ASF, trzoda chlewna

ASF. Rośnie liczba przypadków choroby u dzików

Główny lekarz weterynarii poinformował o wystąpieniu kolejnych 42 przypadków afrykańskiego pomoru świń (ASF) u dzików na terytorium Polski. Zostały one potwierdzone na podstawie wyników badań otrzymanych z krajowego...

Pogłowie trzody chlewnej na Białorusi w pierwszym kwartale tego roku gwałtownie zmalało aż o 15 procent.

KZP-PTCH informuje, że w niektórych regionach tego kraju liczba utrzymywanych świń spadła o 25 proc. Zamkniętych zostało również kilka głównych ferm zajmujących się produkcją trzody chlewnej.

Władze Białorusi nadal oficjalnie twierdzą, że od 2014 roku czyli od momentu, w których ASF pojawił się w Polsce, ich kraj jest wolny od tej choroby.

Przedstawiciele KZP-PTCH zastanawiają się jednak, z jakiego powodu pogłowie świń w tym kraju zmalało gwałtownie i nagle z 3,1 mln do 2,6 mln sztuk.

Poleć
Udostępnij
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 5/2024

Hoduj z głową świnie:

-Jakie źródło energii jest najlepsze

-Żeby loszki nie były tucznikami

-Nie ma paszy wolnej od mikotoksyn

-Rolnictwo 4.0 w chlewni

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 5/2024

Hoduj z głową bydło:

-Ketozie można i trzeba zapobiegać

-Specyfika żywienia krów mlecznych w zasuszeniu

-Bolusy na lepszy start

PRENUMERATA