ASF. Rośnie liczba przypadków choroby u dzików

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Mirosław Lewandowski | lewandowski@apra.pl
20-04-2018,16:30 Aktualizacja: 20-04-2018,22:08
A A A

Główny lekarz weterynarii poinformował o wystąpieniu kolejnych 42 przypadków afrykańskiego pomoru świń (ASF) u dzików na terytorium Polski. Zostały one potwierdzone na podstawie wyników badań otrzymanych z krajowego laboratorium referencyjnego ds. ASF w dniach od 9 do 15 kwietnia 2018 r.

Dziki, w sumie 68 zwierząt, które przypadają na najnowsze przypadki były padłe. Wśród nich nie było żadnej odstrzelonej sztuki. Sytuacja ta może potwierdzać ostatnie doniesienia przedstawione przez Stowarzyszenia Producentów Trzody Chlewnej "Podlasie" mówiące o tym, że myśliwi zaprzestali odstrzału tych zwierząt. Więcej na ten temat można znaleźć tutaj.

walka z asf w polsce, podlasie, szukanie padłych dzików, wojsko, dziki zarażone asf, budowa zapory na granicy

Żołnierze znów szukają padłych dzików

W trzech powiatach północnej części woj. podlaskiego żołnierze szukają w lasach padłych dzików. Akcja ma związek z ujawnionymi przypadkami wirusa afrykańskiego pomoru świń u dzików na tym terenie. Akcja, w której...

Zdecydowanie najwięcej przypadków w okresie od 9 do 15 kwietnia 2018 r. wystąpiło w woj. mazowieckim, w tym na terenie Warszawy. Odnotowano je również w pozostałych trzech województwach tj. w podlaskim, lubelskim i warmińsko-mazurskim.

Najbardziej liczny przypadek ponownie wystąpił w woj. warmińsko-mazurskim, tym razem we wsi Stega Mała położonej w powiecie bartoszyckim w gminie Górowo Iławeckie. 8,4 km od granicy z Rosją. Służby weterynaryjne znalazły tam 12 padłych sztuk.

Wirus ASF jest najbardziej aktywny w ciepłe miesiące. Służby weterynaryjne apelują o to, aby rolnicy, zwłaszcza na terenach na których występuje ASF, zachowali szczególną ostrożność i w związku z rozpoczętymi pracami polowymi nie przenieśli tego patogenu do swojego gospodarstwa.

Szczegółowy opis najnowszych przypadków ASF można znaleźć tutaj.

Mapę ognisk i przypadków ASF oraz aktualny zasięg obszarów objętych restrykcjami zgodnie z decyzją wykonawczą Komisji (UE) nr 2018/263 z dnia 20 lutego 2018 r. można znaleźć tutaj.

Poleć
Udostępnij
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 6/2024

Hoduj z głową świnie:

-Choroba obrzękowa niejedno ma imię

-Białko paszowe - problem rzeczywisty czy wydumany?

-Remont stada własny lub z zakupu?

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 6/2024

Hoduj z głową bydło:

-Czy i jak stosować aminokwasy chronione?

-Dlaczego wciąż przekarmiamy krowy białkiem?

-IBR, czyli wyzwanie dla nowoczesnych hodowców

PRENUMERATA