ASF. Mamy już 75 ognisk choroby

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Remigiusz Kryszewski | redakcja@agropolska.pl
01-09-2020,9:40 Aktualizacja: 01-09-2020,9:37
A A A
Ognisko afrykańskiego pomoru świń (ASF) nr 75 potwierdzono w gospodarstwie położonym w woj. lubelskim. Utrzymywano w nim 48 świń, które zostały uśpione i zutylizowane. 
 
Służby weterynaryjne wczoraj (31 sierpnia) poinformowały o wystąpieniu kolejnego, 75 w 2020 r. ogniska ASF u trzody chlewnej w Polsce. 
 
Wirus ASF u świń został potwierdzony na podstawie wyników badań otrzymanych z krajowego laboratorium referencyjnego ds. ASF, tj. Państwowego Instytutu Weterynaryjnego - Państwowego Instytutu Badawczego w Puławach. 
 
asf w polsce, walka z asf w polsce, inspekcja weterynaryjna, bogdan konopka, odstrzał dzików

GIW: epidemia ASF wróciła przez dziki

Pojawienie się dużej ilości ognisk ASF spowodowane jest nadmierną populacją dzików. Konieczna jest zmiana przepisów dotyczących utrzymywania świń na własny użytek - uważa Główny Lekarz Weterynarii Bogdan Konopka. - Mamy w tej...
Chorobę stwierdzono w gospodarstwie położonym w miejscowości Zamch w gminie Obsza w powiecie biłgorajski w woj. lubelskie.
 
Jest to obszar wymieniony w załączniku do decyzji wykonawczej Komisji nr 2014/709 w sprawie środków kontroli w zakresie zdrowia zwierząt w odniesieniu do ASF w niektórych państwach członkowskich i uchylającej decyzję wykonawczą 2014/178/UE.
 
Służby weterynaryjne wdrożyły wszystkie procedury związane z likwidacją choroby, zgodnie z rozporządzeniem Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 6 maja 2015 r. w sprawie zwalczania afrykańskiego pomoru świń.
 
Tak więc wszystkie zwierzęta z gospodarstwa zostały uśpione i wywiezione do zakładu utylizacyjnego. 
 
Mapę ognisk i przypadków ASF oraz aktualny zasięg obszarów objętych restrykcjami zgodnie z decyzją wykonawczą Komisji (UE) nr 2018/263 z dnia 20 lutego 2018 r. znajdziesz TUTAJ.
 
  • Więcej informacji na temat afrykańskiego pomoru świń znajdziesz w najnowszym wydaniu magazynu Hoduj z Głową Świnie. ZAPRENUMERUJ
 
Poleć
Udostępnij
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 5/2024

Hoduj z głową świnie:

-Jakie źródło energii jest najlepsze

-Żeby loszki nie były tucznikami

-Nie ma paszy wolnej od mikotoksyn

-Rolnictwo 4.0 w chlewni

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 5/2024

Hoduj z głową bydło:

-Ketozie można i trzeba zapobiegać

-Specyfika żywienia krów mlecznych w zasuszeniu

-Bolusy na lepszy start

PRENUMERATA