ASF. Mali hodowcy utrudniają walkę z pomorem

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Mirosław Lewandowski | lewandowski@apra.pl
14-11-2016,14:50 Aktualizacja: 14-11-2016,14:50
A A A

123 przypadki ASF u dzików do tej pory wykryto w Polsce. Na Warmii i Mazurach strefa ochronna objęła już gminy Prostki i Kalinowo w powiecie ełckim - informuje TVP 1. Skoro liczba przypadków u dzików jest większa niż ognisk u świń to właśnie dziki uważa się za główny wektor szerzenia się ASF w Polsce. Czy jest to słuszne stwierdzenie?

- Ostatnie przypadki zachorowań na ASF na wschodniej granicy były spowodowane błędem człowieka, który rozprowadził na 72 km, sprzedał w trzy miejsca trzodę - mówił dla TVP 1 Zygmunt Surdykowski, prezes Lubawskiej Spółdzielni Producentów Trzody Chlewnej dla TVP 1 podczas spotkania, które odbyło się w Lubawie.

Niewiedza drobnych hodowców oraz nieprzestrzeganie zasad weterynaryjnych sprzyja rozprzestrzenianiu się wirusa - informuje TVP 1. Straty z tego tytułu mogą być ogromne.

tuczniki, asf, skup, żywiec wieprzowy

Zdrowe tuczniki będą ubijane z konieczności

Poprzerastane tuczniki, przepełnione chlewnie. W strefach zagrożenia ASF rolnicy nie mogą sprzedać zwierząt. Te są poprzerastane i tłoczą się w zbyt ciasnych kojcach. W ramach protestu hodowcy blokują krajową drogę nr 2. Jeśli dwudniowa akcja nie...

Ministerstwo rolnictwa wyliczyło, że likwidacja pięciu małych hodowli w strefie zapowietrzonej ASF kosztuje ponad 50 tys. zł. Z kolei zamknięcie kilku większych gospodarstw liczących w sumie ponad 20 tys. świń to koszt ok. 15 mln zł.

- Dla ASF i zagrożenia jakie za sobą niesie problemem są mali hodowcy, mali producenci którzy nie przestrzegają w gospodarstwach bioasekuracji. Duży hodowca, producent nie pozwoli sobie żeby jej nie stosować - mówiła dla TVP 1 Barbara Skowronek z Warmińsko-Mazurskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Olsztynie.

Bioasekuracja to m.in. zamykanie chlewni przed dostępem osób z zewnątrz, dokładne mycie i czyszczenie pomieszczeń oraz wyposażenia i sprzętów, noszenie odzieży ochronnej, czy stworzenie strefy czystej i brudnej.

Przestrzeganie zasad bioasekuracji ma zapobiegać wnoszeniu wirusa do hodowli i ustrzec pozostałą część kraju przed ewentualnym dalszym rozprzestrzenianiem choroby. Obowiązkowe świadectwa zdrowia dla wszystkich przemieszczanych na terenie Polski świń mają w tym pomóc.

Kontrola populacji dzików to kolejne działanie, które ma pomóc w walce z ASF. Jak informuje TVP 1 według wyników zakończonego właśnie liczenia w całym kraju jest ich 120 tysięcy, a sanitarny odstrzał ma objąć osiem tysięcy osobników.

Poleć
Udostępnij
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 6/2024

Hoduj z głową świnie:

-Choroba obrzękowa niejedno ma imię

-Białko paszowe - problem rzeczywisty czy wydumany?

-Remont stada własny lub z zakupu?

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 6/2024

Hoduj z głową bydło:

-Czy i jak stosować aminokwasy chronione?

-Dlaczego wciąż przekarmiamy krowy białkiem?

-IBR, czyli wyzwanie dla nowoczesnych hodowców

PRENUMERATA