ASF. Łotwa walczy z wirusem i szuka jego źródła

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Mirosław Lewandowski | lewandowski@apra.pl
19-01-2017,10:50 Aktualizacja: 19-01-2017,10:49
A A A

Afrykański pomór świń szerzy się na Łotwie z dużą prędkością. Dlatego władze tego kraju ogłosiły stan wyjątkowy w trzech regionach dotkniętych tą chorobą. Jak informuje TVP 1 setki zwierząt na lokalnych fermach wytypowano do uboju aby by zapobiec rozprzestrzenianiu się wirusa.

Po tym, jak wirus afrykańskiego pomoru świń zaatakował fermę, która utrzymywała 5 tysięcy tuczników władze Łotwy zdecydowały się na wprowadzenie specjalnej strefy. W jej ramach służby weterynaryjne będą odwiedzać gospodarstwa i pobierać próbki krwi do badań.

asf, dziki, przypadek asf, padlina

ASF. Sześć nowych przypadków u dzików

Główny lekarz weterynarii poinformował o kolejnych sześciu przypadkach ASF u dzików. Jeden z nich został wykryty na terenie woj. podlaskiego i lubelskiego a cztery w woj. mazowieckim w powiecie łosickim. 171 przypadek stanowią zwłoki...

Stada trzody chlewnej, w których nie zostaną wykryte ślady wirusa będą będą mogły funkcjonować dalej. Krajowe Służby Żywności i Weterynarii na Łotwie zapowiadają jednak, że jeśli padnie podejrzenie o możliwość pojawienia się ASF, zwierzęta zostaną wybite.

Łotwa do tej pory wydała ponad 13 mln euro na zwalczanie wirusa ASF. Potrzeby są jednak dużo większe. Tamtejszy rząd właśnie przekazał na ten cel dodatkowe 100 tys. euro na znalezienie źródła epidemii, które wciąż jest nieznane.

Hodowcy trzody chlewnej na Łotwie wciąż nie wiedzą co wywołuje chorobę. Ich zdaniem źródłem zakażenia może być pasza. Nie wskazują oni na dziki, których ich zdaniem jest zbyt mało. Jak podaje TVP 1 z zeszłym roku w tym kraju chorobę rozpoznano u ponad 1000 dzików, a w tym roku już u 43 sztuk.

Poleć
Udostępnij
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 6/2024

Hoduj z głową świnie:

-Choroba obrzękowa niejedno ma imię

-Białko paszowe - problem rzeczywisty czy wydumany?

-Remont stada własny lub z zakupu?

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 6/2024

Hoduj z głową bydło:

-Czy i jak stosować aminokwasy chronione?

-Dlaczego wciąż przekarmiamy krowy białkiem?

-IBR, czyli wyzwanie dla nowoczesnych hodowców

PRENUMERATA