ASF. Czy możemy zwalczyć tę chorobę?
Afrykański pomór świń zdobywa w tym roku nowe obszary. Ogniska wybuchają nawet tam, gdzie choroba nie występuje u dzików.
Eksperci uważają, że jedyną słuszną strategią jest obecnie obrona rejonów o dużym zagęszczeniu trzody chlewnej przed pojawieniem się pierwszych bądź kolejnych ognisk choroby.
"Biorąc pod uwagę duży obszar zajęty przez ASF oraz fakt, że rezerwuarem wirusa są dziki, których kontrolowanie jest niemożliwe, całkowita eradykacja wirusa z kraju jest bardzo trudna do osiągnięcia i mało prawdopodobna" czytamy w komunikacie Krajowego Związku Pracodawców-Producentów Trzody Chlewnej POLPIG.
Szukali padłych dzików w łódzkich lasach
Rolnicy, myśliwi i media społecznościowe
Jakie działania należy podjąć aby ograniczyć szerzenie się wirusa ASF? Zdaniem ekspertów, politycy powinni wsłuchać się w apele o wzmocnienie kadrowe i finansowe Inspekcji Weterynaryjnej oraz przeznaczyć więcej środków na zbieranie i utylizację padłych dzików.
Rolnicy nie powinni oszczędzać na bioasekuracji, a myśliwi zaniżać planów łowieckich. Z kolei media społecznościowe, które zostały zdominowane przez osoby dla zasady negujące wszelkie ustalenia i działa, powinny zacząć wsłuchiwać się w głos naukowców.
"Powinniśmy postawić na usprawnienie komunikacji i budowanie zaufania w całym łańcuchu dostaw, aby nie pozwolić na rozwarstwianie cen skupu w zależności od strefy pochodzenia żywca. W walkę z ASF oprócz Inspekcji Weterynaryjnej, organizacji hodowców, przetwórców, firm paszowych i myśliwych powinny włączyć się również organizacje handlowców" czytamy w komunikacie KZP-PTCH POLPIG.
ASF. 8 ognisk potwierdzonych. Jedno na Podkarpaciu
Szybkie testy i certyfikacja
Krajowa strategia walki z ASF powinna uwzględnić szybkie testy w kierunku wykrywania tego wirusa.
Certyfikacja bioasekuracji w łańcuchach dostaw powinna być z kolei możliwa do wykonania przez niezależne firmy certyfikujące.
Nowe rozwiązania mają dotyczyć w pierwszej kolejności tych województw, które utrzymują najwięcej trzody chlewnej czyli Wielkopolski, woj. kujawsko-pomorskiego i łódzkiego.
"Przygotowane strategie pomogą stworzyć podstawy przyszłej kompartmentalizacji produkcji, która pozwoli nie tylko na łatwiejsze przemieszczanie zwierząt w strefach ASF, ale również ułatwi funkcjonowanie całej branży w rejonach zakażonych" podsumowują eksperci z POLPIG.
- Więcej informacji na temat hodowli trzody chlewnej znajdziesz w najnowszym wydaniu magazynu "Hoduj z Głową Świnie". ZAPRENUMERUJ