ASF. 8 ognisk potwierdzonych. Jedno na Podkarpaciu
Główny lekarz weterynarii podał szczegóły najnowszych ognisk afrykańskiego pomoru świń stwierdzonych w Polsce. Wybuchły one w Wielkopolsce, w woj. lubelskim oraz podkarpackim.
Ogniska ASF zostały stwierdzone na podstawie wyników badań laboratoryjnych otrzymanych między 22 a 25 czerwca z PIWet - PIB w Puławach.
- Liczba ognisk ASF w Polsce w 2021 roku wzrosła do 8
- ASF u świń w 2021 roku stwierdzono w 5 województwach
- Najwięcej ognisk ASF (3) stwierdzono w woj. łódzkim
- W najnowszych 3 ogniskach ASF znajdowały się 183 świnie
- W 8 ogniskach ASF w tym roku znajdowało się 19 714 świń
Ogniska ASF w Wielkopolsce i na Lubelszczyźnie
144 świnie w ognisku nr 6 i 7
Ognisko ASF nr 2021/6 zostało stwierdzone 22 czerwca. Jest ono wtórnym do ogniska nr 2021/3, które wybuchło w gminie Lututów w powiecie wieruszowskim.
Ognisko nr 6 wybuchło w gospodarstwie, w którym utrzymywano 132 tuczniki. Jest ono zlokalizowane w miejscowości Marianka Mroczeńska w gminie Baranów w powiecie kępińskim w woj. wielkopolskim.
Ognisko to wybuchło na obszarze, który wcześniej nie był objęty regionalizacją określoną w Rozporządzeniu Wykonawczym Komisji nr 2021/605 z dnia 7 kwietnia 2021 r. ustanawiającego szczególne środki zwalczania afrykańskiego pomoru świń.
Ognisko ASF nr 2021/7 (ognisko pierwotne) stwierdzono na podstawie wyników badań z 23 czerwca w gospodarstwie, w którym utrzymywano 12 świń (2 lochy, 4 prosięta, 6 tuczników).
Gospodarstwo jest położone w miejscowości Hrebenne w gminie Horodło w powiecie hrubieszowskim w woj. lubelskim.
Ognisko to stwierdzono na obszarze objętym regionalizacją wymienionym w załączniku do RWK 2021/605.
Jak chronić świnie przed ASF?
1 ognisko ASF stwierdzone na Podkarpaciu
Ognisko ASF nr 2021/8 (ognisko pierwotne) stwierdzono na podstawie wyników badań z 25 czerwca w gospodarstwie, w którym utrzymywano 39 świń (2 lochy, 13 prosiąt, 15 warchlaków, 9 tuczników).
Gospodarstwo jest położone w miejscowości Wólka Księżnicka w gminie Mielec w powiecie mieleckim w woj. podkarpackim tj. na obszarze objętym regionalizacją wymienionym w załączniku do RWK 2021/605.
Inspekcja Weterynaryjna wdrożyła wszystkie procedury związane z likwidacją choroby zgodnie z przepisami krajowymi oraz unijnymi.
Świnie zostały poddane uśmierceniu i utylizacji. Wykonywana jest także dezynfekcja w ogniskach choroby. Wokół nich w promieniu 10 km zostaną wyznaczone obszary zapowietrzony i zagrożony.
W związku ze stwierdzonymi ogniskami ASF prowadzone jest dochodzenie epizootyczne.
Mapę obrazującą najnowsze ogniska i przypadki ASF znajdziesz TUTAJ
- Więcej informacji na temat hodowli trzody chlewnej znajdziesz w najnowszym wydaniu magazynu "Hoduj z Głową Świnie". ZAPRENUMERUJ