ASF - 80 kolejnych przypadków choroby u dzików

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Remigiusz Kryszewski | redakcja@agropolska.pl
23-04-2019,15:35 Aktualizacja: 23-04-2019,15:00
A A A
Główny lekarz weterynarii poinformował dziś (23 kwietnia) o nowych przypadkach afrykańskiego pomoru świń (ASF). Wirus łącznie zabił niemal 100 dzików i został potwierdzony u 16 odstrzelonych osobników. 
 
Wirus ASF został potwierdzony u kolejnych martwych i odstrzelonych dzików na terenie Polski głównie w woj. mazowieckim i warmińsko-mazurskim, ale również w woj. lubelskim. 
 
Choroba została wykryta u 99 martwych osobników oraz u 16 odstrzelonych sztuk na podstawie wyników badań otrzymanych z krajowego laboratorium referencyjnego ds. ASF w dniach 8-14 kwietnia 2019 r.
 
W tym roku główny lekarz weterynarii potwierdził wystąpienie 903 przypadków ASF u dzików oraz jednego ogniska u trzody chlewnej.
 
tuczniki, cena, warchlaki, Dania

Ceny tuczników i warchlaków w Danii bez zmian

Duńczycy w ubiegłym tygodniu (18 kwietnia) opublikowali notowania tuczników oraz warchlaków. Cena zarówno tych pierwszych jak i drugich pozostała bez zmian na poziomie sprzed tygodnia.    Notowania tuczników...
 
Pierwsze ognisko w 2019 r. wyznaczono w styczniu w gospodarstwie, w którym utrzymywano 67 świń położonym w gminie Gołdap w powiecie gołdapskim w woj. warmińsko-mazurskim. 
 
Gospodarstwo położone było w obszarze objętym ograniczeniami (obszar określony w części II załącznika do decyzji KE 2014/709/UE). 
 
Jak powtarzają specjaliści ASF w Polsce ma przebieg choroby sezonowej i największe jej nasilenie występuje w okresie letnim od czerwca do września.
 
Jeśli prognozy się sprawdzą już niebawem możemy spodziewać się nowych ognisk ASF u świń domowych.
 
Szczegóły dotyczące nowych przypadków 2019/824 - 2019/903 znajdziesz TUTAJ.
 
Mapę ognisk i przypadków ASF oraz aktualny zasięg obszarów objętych restrykcjami zgodnie z decyzją wykonawczą Komisji (UE) nr 2018/263 z dnia 20 lutego 2018 r. można znaleźć TUTAJ.
 
  • Informacje dotyczące afrykańskiego pomoru świń oraz tematy związane z hodowlą i produkcją trzody chlewnej można znaleźć w dwumiesięczniku "Hoduj z Głową Świnie" ZAPRENUMERUJ

 

Poleć
Udostępnij
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 6/2024

Hoduj z głową świnie:

-Choroba obrzękowa niejedno ma imię

-Białko paszowe - problem rzeczywisty czy wydumany?

-Remont stada własny lub z zakupu?

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 6/2024

Hoduj z głową bydło:

-Czy i jak stosować aminokwasy chronione?

-Dlaczego wciąż przekarmiamy krowy białkiem?

-IBR, czyli wyzwanie dla nowoczesnych hodowców

PRENUMERATA