Afrykański pomór świń w sześciu kolejnych chlewniach

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Mirosław Lewandowski | lewandowski@apra.pl
23-08-2017,18:05 Aktualizacja: 23-08-2017,18:05
A A A

Główny lekarz weterynarii informuje o stwierdzeniu sześciu nowych ognisk afrykańskiego pomoru świń w Polsce. Dwa z nich wybuchły w województwie podlaskim, a cztery w woj. lubelskim.

Ognisko ASF nr 78, a zarazem 55 począwszy od ósmego czerwca tego roku stwierdzono na podstawie wyników badań otrzymanych 17 sierpnia br. z krajowego laboratorium referencyjnego ds. ASF, tj. Państwowego Instytutu Weterynaryjnego - Państwowego Instytutu Badawczego w Puławach.

asf, powiat bialski, bioasekuracja, asf u świń, hodowla trzody chlewnej, świnie

Rolnicy protestują, a żołnierze i leśnicy szukają padłych dzików

Grupa hodowców trzody chlewnej z powiatu bialskiego protestowała przed biurem powiatowego lekarza weterynarii w Białej Podlaskiej. Tymczasem około 100 żołnierzy pomaga w poszukiwaniu w lasach padłych dzików. Rolnicy domagali się...

Gospodarstwo, w którym wybuchło 78 ognisko utrzymywało 3 świnie. Jest ono położone w gminie Goniądz w powiecie monieckim w województwie podlaskim.

Ognisko nr 79 (56 w tym roku) stwierdzono na podstawie wyników badań otrzymanych 17 sierpnia w gospodarstwie, w którym utrzymywano 37 świń położonym w gminie Międzyrzec Podlaski w powiecie bialskim w województwie lubelskim.

Gospodarstwo położone w gminie Kąkolewnica w powiecie radzyńskim w województwie lubelskim, które utrzymywało 2 świnie stanowi 80 ognisko ASF (57 w tym roku). Zostało ono potwierdzone na podstawie wyników badań otrzymanych 17 sierpnia.

tuczniki, trzoda chlewna, program bioasekuracji, rekompensaty

ASF. 2700 hodowców otrzyma rekompensaty

Hodowcy wykazali duże zainteresowanie otrzymaniem rekompensat w zamian za rezygnację z produkcji tuczników - informuje TVP 1. Tę decyzję podjęło w sumie ponad 2,5 tysiąca rolników. Służby weterynaryjne przyznają, że taka liczba jest...

Ognisko nr 81 a 58 od ósmego czerwca stwierdzono na podstawie wyników badań otrzymanych 19 sierpnia w gospodarstwie, w którym utrzymywano 16 świń. Podobnie jak poprzednie jest ono położone w gminie Kąkolewnica w powiecie radzyńskim w województwie lubelskim.

Ognisko nr 82 (59 w tym roku) stwierdzono na podstawie wyników badań otrzymanych 20 sierpnia w gospodarstwie, w którym utrzymywano 8 świń. Ono również znajduje się w gminie Kąkolewnica w powiecie radzyńskim w województwie lubelskim.

Ostatnie ognisko nr 83 a zarazem 60 w tym roku stwierdzono na podstawie wyników badań otrzymanych 19 sierpnia w gospodarstwie, w którym utrzymywano 442 świnie. Jest ono położone w gminie Goniądz w powiecie monieckim w województwie podlaskim.

We wszystkich gospodarstwach, w których wyznaczono ogniska ASF służby weterynaryjne wdrożyły procedury związane z likwidacją choroby.

Aktualny zasięg obszarów objętych restrykcjami oraz mapę z zaznaczonymi i opisanymi ogniskami i przypadkami tej choroby można znaleźć tutaj.

Poleć
Udostępnij
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 6/2024

Hoduj z głową świnie:

-Choroba obrzękowa niejedno ma imię

-Białko paszowe - problem rzeczywisty czy wydumany?

-Remont stada własny lub z zakupu?

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 6/2024

Hoduj z głową bydło:

-Czy i jak stosować aminokwasy chronione?

-Dlaczego wciąż przekarmiamy krowy białkiem?

-IBR, czyli wyzwanie dla nowoczesnych hodowców

PRENUMERATA