ASF. 2700 hodowców otrzyma rekompensaty

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Mirosław Lewandowski | lewandowski@apra.pl
21-08-2017,8:40 Aktualizacja: 21-08-2017,8:39
A A A

Hodowcy wykazali duże zainteresowanie otrzymaniem rekompensat w zamian za rezygnację z produkcji tuczników - informuje TVP 1. Tę decyzję podjęło w sumie ponad 2,5 tysiąca rolników.

Służby weterynaryjne przyznają, że taka liczba jest dla nich małym zaskoczeniem. Obecnie zajmują się organizacją likwidacji zgłoszonych stad.

Powiatowi lekarze weterynarii do 14 sierpnia otrzymali 2700 oświadczeń o rezygnacji z hodowli świń.

padłe świnie, ASF, utylizacja, trzoda chlewna

ASF - mięso chorych świń nie trafia do sprzedaży

Minister rolnictwa Krzysztof Jurgiel zapewniał w Polskim Radiu, że mięso od świń zarażonych wirusem afrykańskiego pomoru świń (ASF) nie trafia do przetwórstwa i na półki sklepowe, ale jest utylizowane.    Jurgiel podkreślił,...

Hodowcy trzody chlewnej najliczniej rezygnują z dalszej działalności w woj. lubelskim. Jak informuje TVP 1 do inspekcji weterynaryjnej trafiło tam aż 1351 wniosków co oznacza, że w sumie z rynku wycofanych zostanie 17 701 świń.

Producentów, którzy zrezygnowali z dalszej działalności na rzecz rekompensat w woj. podlaskim jest 912, a woj. mazowieckim 447. Oznacza to ubój odpowiednio 10 827 oraz 6 663 świń.

- Jest to okres w którym pozbywają się świń ale dobrowolnie na czas obowiązywania tego programu. W związku z powyższym jeżeli nie wystąpią kolejne ogniska czyli do końca roku 2018 będą mogli powrócić do hodowli trzody chlewnej - mówił dla TVP 1 Paweł Niemczuk, główny lekarz weterynarii.

ASF, utylizacja chorych świń, afrykański pomór świń, wirus, wieprzowina, konserwy

Do końca sierpnia będzie gotowy raport dot. ASF w Polsce

Międzyresortowy zespół przygotuje do końca sierpnia raport na temat działań podejmowanych w celu zminimalizowania skutków afrykańskiego pomoru świń w Polsce. Zostanie on przekazany premier Beacie Szydło - poinformował resort...

Służby weterynaryjne zapowiadają likwidację zgłoszonych stad w ciągu miesiąca. Jak informuje TVP 1 rolnicy, których świnie zostaną ubite mogą w ciągu miesiąca otrzymać za nie pierwsze pieniądze. Funduszy na ich wypłatę nie brakuje.

Wirus ASF nie jest groźny dla ludzi. Zjedzenie wyrobów pochodzących od chorych świń nie grozi żadnymi konsekwencjami. Mimo to eksperci zapewniają, że mięso pochodzące od tych zwierząt nie trafia na rynek.

- Wszystkie świnie, które trafiają do konsumenta są absolutnie zdrowe i są po wszelkich badaniach weterynaryjnych przedubojowych i poubojowych - mówił dla TVP 1 Witold Choiński ze związku Polskie Mięso.

Poleć
Udostępnij
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 6/2024

Hoduj z głową świnie:

-Choroba obrzękowa niejedno ma imię

-Białko paszowe - problem rzeczywisty czy wydumany?

-Remont stada własny lub z zakupu?

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 6/2024

Hoduj z głową bydło:

-Czy i jak stosować aminokwasy chronione?

-Dlaczego wciąż przekarmiamy krowy białkiem?

-IBR, czyli wyzwanie dla nowoczesnych hodowców

PRENUMERATA