95 ognisko ASF w Polsce. Kolejne w woj. lubelskim

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Mirosław Lewandowski | lewandowski@apra.pl
09-09-2017,15:50 Aktualizacja: 09-09-2017,15:52
A A A

Główny lekarz weterynarii poinformował właśnie o wyznaczeniu 95 ogniska ASF w Polsce od 17 lutego 2014 r. Kolejny raz wybuchło ono w województwie lubelskim.

Ognisko ASF nr 95 od 17 lutego 2014 r., a 72 od 8 czerwca tego roku, stwierdzono na podstawie wyników badań otrzymanych 8 września sierpnia br. z krajowego laboratorium referencyjnego ds. ASF, tj. Państwowego Instytutu Weterynaryjnego - Państwowego Instytutu Badawczego w Puławach.

żywiec wieprzowy, trzoda chlewna, wieprzowina

Ceny wieprzowiny bez większych zmian

Ceny tuczników w ubiegłym tygodniu w większości krajów Unii Europejskiej pozostały bez zmian. W bieżącym tygodniu w Niemczech również ukształtowały się one na poziomie sprzed tygodnia i za kilogram wagi bitej ciepłej płacono...

Świnie zakażone wirusem ASF wykryto w gospodarstwie, w którym utrzymywano 18 zwierząt położonym w gminie Międzyrzec Podlaski w powiecie bialskim w województwie lubelskim.

W gospodarstwie, w którym wyznaczono ognisko ASF wdrożone zostały procedury związane z likwidacją choroby.

Do tej pory główny lekarz weterynarii potwierdził wystąpienie 470 przypadków choroby u dzików oraz 94 ognisk u trzody chlewnej.

Głównym czynnikiem zapobiegającym przedostaniu się wirusa do gospodarstwa jest przestrzeganie podstawowych zasad bioasekuracji. Więcej na ten temat można znaleźć tutaj.

Aktualny zasięg obszarów objętych restrykcjami oraz mapę z zaznaczonymi i opisanymi ogniskami i przypadkami tej choroby można znaleźć tutaj.

Poleć
Udostępnij
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 6/2024

Hoduj z głową świnie:

-Choroba obrzękowa niejedno ma imię

-Białko paszowe - problem rzeczywisty czy wydumany?

-Remont stada własny lub z zakupu?

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 6/2024

Hoduj z głową bydło:

-Czy i jak stosować aminokwasy chronione?

-Dlaczego wciąż przekarmiamy krowy białkiem?

-IBR, czyli wyzwanie dla nowoczesnych hodowców

PRENUMERATA