140 tysięcy odstrzelonych sanitarnie dzików. Ale co z polowaniami?
Ograniczenie możliwości wykonywania polowań zbiorowych przekłada się na skuteczność realizowanych działań, co ma też niekorzystne przełożenie na kwestię szkód łowieckich - przyznaje ministerstwo rolnictwa.
Reagując na opisywany przez nas wniosek Wielkopolskiej Izby Rolniczej w sprawie wstrzymania polowań zbiorowych, resort przekazał go do Ministerstwa Klimatu i Środowiska.
Dzik przyszedł pod Sejm. Rolnicy: to symbol walki z ASF
Jednocześnie podkreślił, że w związku z występowaniem na terytorium Polski ASF - uzupełniająco w stosunku do realizacji planów łowieckich - wykonywany jest odstrzał sanitarny dzików, nakazywany w drodze rozporządzeń powiatowego lekarza weterynarii lub wojewody (na podstawie ustawy o ochronie zdrowia zwierząt oraz zwalczaniu chorób zakaźnych zwierząt).
W ramach odstrzału sanitarnego tylko od 31 stycznia do 16 listopada odstrzelono 141 tys. 976 osobników.
"Właściwe zarządzenia populacją dzików, które są źródłem i głównym wektorem przenoszenia ASF, jest elementem kluczowym w walce z tą chorobą. Redukcja ta nie mam na celu eliminacji dzików ze środowiska, ale utrzymanie populacji tego gatunku zwierząt na odpowiednim poziomie i w pierwszej kolejności jest realizowana w ramach planowej gospodarki łowieckiej oraz wspomagająco w drodze odstrzałów sanitarnych" - czytamy w piśmie resortu rolnictwa.
Według urzędników, pomimo ograniczeń wynikających z wystąpienia pandemii COVID-19 (z tego powodu wstrzymano polowania zbiorowe), kontynuowanie ww. działań mających na celu ograniczanie ryzyka przenoszenia choroby na wolne dotąd obszary oraz szerzenia się wirusa w środowisku jest konieczne w celu ochrony gospodarki, a zwłaszcza sektora wieprzowiny oraz zasobów leśnych przed kolejnymi stratami.
"Niewątpliwie powyższe działania muszą być dostosowane do zmieniających się warunków epidemiologicznych w kontekście COVID-19, niemniej jednak powinny być sukcesywnie realizowane" - brzmi wniosek do ministerstwa środowiska.
- Więcej informacji na temat afrykańskiego pomoru świń znajdziesz w najnowszym wydaniu magazynu Hoduj z Głową Świnie. ZAPRENUMERUJ