Żyto alternatywą w żywieniu zwierząt? Wyniki badań są obiecujące
Taniej, zdrowiej i bezpieczniej - nowe odmiany żyta w żywieniu zwierząt. To hasło konferencji podsumowującej 3-letni okres badań nad przydatnością żyta hybrydowego w żywieniu świń, drobiu i bydła. Odbyła się ona w dniach 13-14 stycznia w Hotelu Ossa Conference & Spa.
Konferencja była zwieńczeniem projektu Energyfeed "Strategia zapewnienia i ewaluacji bazy tanich, efektywnych i bezpiecznych paszowych surowców energetycznych do produkcji zwierzęcej w oparciu o zasoby krajowe ze szczególnym uwzględnieniem nowoczesnych odmian żyta".
Kilkaset nowych przypadków ASF w 7 województwach
Celem badań było przetestowanie współczesnych odmian żyta w zakresie potencjału plonowania, opłacalności produkcji w porównaniu do innych gatunków zbóż i jego przydatności w żywieniu świń, bydła mlecznego i opasowego oraz drobiu.
- Najważniejszym czynnikiem kosztotwórczym każdej mieszanki paszowej są komponenty energetyczne. I dlatego w tym projekcie skupiliśmy się właśnie na tych surowcach, które są zaniedbane, ponieważ zbyt dużo uwagi poświęcaliśmy na białko - mówił dr Tomasz Schwarz z Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie, kierownik projektu i badań nad zastosowaniem żyta hybrydowego w żywieniu zwierząt, specjalista w zakresie produkcji świń.
Projekt zajmował się głównie badaniem przydatności zbóż. Zdaniem dra Schwarza, są one dzielone na 3 kategorie. Do tzw. 1 ligi zaliczane są jęczmień i pszenica, do 2 ligi kukurydza i pszenżyto, a do 3 żyto i owies.
- Osobiście nie zgadzam się z tym podziałem. Żyto absolutnie nie jest zbożem trzecioligowym - mówił Schwarz.
Drób z Polski objęty nowymi zakazami importowymi
Jego zdaniem problem z żytem na polskim rynku wynika z faktu, że mamy głównie do czynienia z żytem populacyjnym, które charakteryzuje się słabym plonem i stosunkowo nieznaną wartością paszową. Dalej jest żyto hybrydowe, które ma wyższy plon ale także nieznaną wartość paszową.
Mamy także żyto NN o którym nic nie wiadomo. Jest ono namnażane w gospodarstwach przez wiele lat bez wymiany materiału. Jest także tzw. żyto z silosu tj. jedna wielka mieszania wszystkich tych kategorii.
- Jednym z naszych celów jest przekonanie rolników do tego, żeby korzystali z materiału kwalifikowanego. Bo o nim dużo więcej wiemy - mówił dr Tomasz Schwarz
- Ziarno żyta różni się zawartością składników odżywczych i antyżywieniowych od ziarna pszenicy, pszenżyta i jęczmienia. Ma mniej skrobi i białka, ale jest lepiej zbilansowane pod względem ilości aminokwasów egzogennych. Ma istotnie więcej substancji obniżających wykorzystanie składników odżywczych - mówiła prof. dr hab. Danuta Boros z Instytutu Hodowli i Aklimatyzacji Roślin PIB.
Nowy rok i kolejne wzrosty notowań produktów mleczarskich
Prof. dr hab. Jan Grajewski z Uniwersytet Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy przeprowadził badania próbek pasz na obecność mikotoksyn z udziałem żyta oraz samego ziarna. Ich poziomy w tym zbożu były niższe niż w innych jak jęczmień czy pszenica i zdecydowanie niższe niż w kukurydzy.
- W przypadku żyta hybrydowego można domniemać, że te odmiany mają mniejszą tendencję do poobiera z gleby i magazynowania w ziarnach metali ciężkich jak kadm czy ołów - mówił prof. Jose Luis Valverde Piedra z Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie.
Konferencja została podzielona na trzy bloki tematyczne dotyczące wykorzystania żyta w żywieniu trzody chlewnej, bydła mlecznego i mięsnego oraz drobiu. Więcej szczegółowych informacji na ten temat przedstawimy wkrótce.
Złotymi sponsorami konferencji były firmy KWS Polska, Barbara, Wipasz oraz Agrifirm. Sponsorami były również firmy Josera, Blattin, Launtop Polska, Rettenmaier Polska oraz Insefarm. W organizacji spotkania uczestniczyła również firma AnQa Events.
Projekt Energyfeed był finansowany ze środków Narodowego Centrum Badań i Rozwoju w ramach programu "Środowisko naturalne, rolnictwo i leśnictwo" Biostratego. Trwał on 36 miesięcy od 1 sierpnia 2016 r. do 31 lipca 2019 r.
Całkowity koszt realizacji projektu wynosi 27 507 310 PLN, w tym dofinansowanie z Narodowego Centrum Badań i Rozwoju stanowi 11 827 945 PLN.
- Książki warte polecenia: Sygnały brojlerów |Sygnały kur nieśnych|Sygnały racic|Choroby bydła - podstawy diagnostyki i terapii |Rozród - Praktyczny przewodnik zarządzania rozrodem (Cow Signals)