Szykuje się drastyczna podwyżka cen leków weterynaryjnych
Aż o 15 proc. ma wzrosnąć stawka VAT na leki weterynaryjne. Wynika to z rządowego projektu nowelizacji przepisów podatkowych. To może uderzyć w producentów żywności na czele z rolnikami.
Zmiany dotyczące podatków będą duże. Jak zapewnia Ministerstwo Finansów, uproszczenie systemu stawek VAT to ważny etap w naprawie polskich finansów. Ma być oparte o filozofię 3xP, czyli stworzenie systemu podatkowego przejrzystego, prostego i przyjaznego dla podatników.
Antybiotyki prewencyjnie tylko do 2022 roku
- Uporządkowanie systemu stawek obniżonych VAT to odpowiedź na kłopoty interpretacyjne oraz problemy, które wynikają z konieczności przyporządkowania poszczególnych towarów do właściwych stawek. Zmiany zwiększą pewność podatników i organów podatkowych co do prawidłowości stosowania przepisów VAT. W ten sposób likwidujemy podatkową niepewność, bardziej dokuczliwą od obowiązków podatkowych - ocenia Teresa Czerwińska, minister finansów.
Generalne obniżenie stawek VAT (tzw. równanie w dół) będzie dotyczyć m.in. produktów żywnościowych, jak owoce tropikalne i cytrusy, każdego rodzaju pieczywa i ciastka, zupy, buliony, żywność homogenizowaną i dietetyczną czy przyprawy.
Resort finansów podaje tu przykład, że obecnie stawka VAT dla pieczywa świeżego zależy od daty minimalnej trwałości lub terminu przydatności do spożycia.
Jeśli data nie przekracza 14 dni, to stawka wynosi 5 proc., ale gdy przekracza stosuje się stawkę 8 proc. Po zmianach ma to być jedna 5-procentowa.
Lekarze są przeciwni prewencyjnemu podawaniu antybiotyków zwierzętom
Takie "równanie w dół" dotyczy jednak tylko części produktów. Za inne zapłacimy taki sam VAT, jak dotychczas. Ale jeszcze inne będą objęte wyższą stawką, bo przecież VAT to podstawowy budulec budżetu państwa i na zmniejszenie wpływów z niego nie bardzo rząd może sobie pozwolić. Szybko dostrzeżono, że podwyżka będzie dotyczyć m.in. leków, ale tylko weterynaryjnych.
"Ministerstwo Finansów planuje podnieść VAT na lekach, ale tylko weterynaryjnych z 8 proc. na 23 proc. Czy ktoś wie o co tu chodzi? Na ile wzrosną ceny usług, choć VAT na nich pozostanie 8 proc.? Jak przełoży się to na ceny żywności pochodzenia zwierzęcego, na eksport żywności? Oby tylko tyle" - zaalarmowało na Twitterze Polskie Stowarzyszenie Producentów i Importerów Leków Weterynaryjnych.
W Sejmie dociekała w tej sprawie posłanka Dorota Niedziela (PO). I ostrzegała, że na pewno taka podwyżka będzie mieć wpływ na ceny żywności pochodzenia zwierzęcego.
- W sytuacji tak dobrej koniunktury salda sprzedaży produktów żywnościowych na pewno zmniejszy to konkurencyjność, ale też wpłynie na koszty wszystkich producentów żywności, szczególnie pochodzenia zwierzęcego. Jesteśmy w głównej mierze eksporterem mięsa drobiowego, na pewno wtedy jego cena się zmieni - zaznaczyła.
Książki leczenia stada będą obowiązkowe
Jak sprawdziliśmy, w załączniku do projektu nowelizacji ustawy o podatku od towarów i usług oraz ustawy Ordynacja podatkowa, określającym wykaz towarów i usług opodatkowanych niższą stawką podatku w wysokości 7 (8) proc., jedna z pozycji brzmi:
"Produkty lecznicze - z wyłączeniem produktów leczniczych weterynaryjnych - dopuszczone do obrotu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, zgodnie z przepisami Prawa farmaceutycznego oraz te, które uzyskały pozwolenie wydane przez Radę Unii Europejskiej lub Komisję Europejską".
Zatem rzeczywiście preferencyjna, dziś 8-procentowa stawka na produkty weterynaryjne ma od 2020 r. zniknąć.
Dla rolników-hodowców zwierząt to na pewno będzie cios, bo zwiększy koszty utrzymania stad.
Trzeba jednak zaznaczyć, że ten duży projekt zmian przepisów podatkowych jest obecnie w fazie uzgodnień i konsultacji społecznych.