Antybiotyki prewencyjnie tylko do 2022 roku

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Mirosław Lewandowski | lewandowski@apra.pl
25-10-2018,16:00 Aktualizacja: 25-10-2018,15:56
A A A

Parlament Europejski zatwierdził przepisy mające na celu zakończenie nadużywania antybiotyków w rolnictwie. To wynik wieloletniej kampanii organizacji Compassion Polska i Compassion in World Farming International.

Antybiotyki od 2022 roku nie będą mogły być podawane prewencyjnie zdrowym zwierzętom. Ma to wpłynąć na ograniczenie ich stosowania.

Antybiotyki są obecnie nadużywane w leczeniu zwierząt. Compassion Polska uważa, ze dzieje się tak z powodu zatłoczenia i złych warunków, w jakich są one hodowane. Sprzyjają one rozwojowi bakterii opornych na antybiotyki.

soja, śruta sojowa, bydło mleczne, trzoda chlewna

Soja ze Stanów Zjednoczonych na potęgę płynie do Europy

Soja wyprodukowana w Stanach Zjednoczonych na potęgę trafia na europejski rynek. Jak informuje TVP 1 z ostatniego raportu Komisji Europejskiej wynika, że udział amerykańskiego ziarna na unijnym rynku przekroczył już 50 procent. To dwa razy więcej...

Światowa Organizacja Zdrowia wezwała do zakazania stosowania w hodowli zwierząt "krytycznie ważnych antybiotyków", tych które leczą ludzi, gdy nic innego nie jest skuteczne. Do tej pory kraje nie zastosowały się do tego apelu.

Zwierzęta hodowlane, według różnych szacunków, spożywają 73 proc. wszystkich antybiotyków na świecie. W UE dwie trzecie naszych antybiotyków podawanych jest zwierzętom hodowlanym, a w Polsce 60 proc.

Polska zajmuje 2 miejsce w Europie pod względem zużycia w hodowli zwierząt "krytycznie ważnych antybiotyków".

"To długo oczekiwane zwycięstwo dla zdrowych zwierząt hodowlanych, którym nie powinno się podawać antybiotyków oraz dla ludzkiego zdrowia. Od lat prowadzimy kampanię na rzecz przyjęcia praktyk hodowlanych, które stawiają na pierwszym miejscu zdrowie i dobrostan zwierząt, zmniejszając tym samym potrzebę stosowania antybiotyków" mówi Marta Gregorczyk, koordynatorka kampanii Ratujmy nasze Antybiotyki z Compassion Polska.

eksport wieprzowiny do USA, blokada eksportu polskiej wieprzowiny, trzody chlewna, producenci i hodowcy trzody chlewnej

Producenci świń wskutek embarga tracą już 21 złotych na tuczniku

Hodowcy trzody chlewnej, jak podaje Krajowy Związek Pracodawców Producentów Trzody Chlewnej, już dzień po wprowadzeniu amerykańskiego embarga na polską wieprzowinę, odczuli to na własnej skórze. "Już w następnym dniu po w...

Compassion Polska z ogromnym zadowoleniem przyjęło tę wiadomość i uważa, że jest to krok w kierunku bardziej odpowiedzialnego stosowania antybiotyków u zwierząt hodowlanych.

Nowe przepisy nie zapobiegają leczeniu chorych zwierząt. Nie wykluczają także pojedynczych sztuk, które obarczone są wysokim ryzykiem zakażenia od podawania im antybiotyków, aby zapobiec rozwojowi infekcji.

Kluczowe jest jednak to, że będą leczone poszczególne zwierzęta, a nie całe stada.

 

Poleć
Udostępnij
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 6/2024

Hoduj z głową świnie:

-Choroba obrzękowa niejedno ma imię

-Białko paszowe - problem rzeczywisty czy wydumany?

-Remont stada własny lub z zakupu?

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 6/2024

Hoduj z głową bydło:

-Czy i jak stosować aminokwasy chronione?

-Dlaczego wciąż przekarmiamy krowy białkiem?

-IBR, czyli wyzwanie dla nowoczesnych hodowców

PRENUMERATA