Produkcja zwierzęca zapewnia bezpieczeństwo żywnościowe
Mięso w 100 gramach dostarcza 18% energii oraz 25% wysokiej jakości białka spożywanego przez ludzi na całym świecie. Oprócz tego jest ważnym źródłem mikro- i makroelementów, w tym występującym głównie w nim witamin z grupy B.
"Jednak mimo tak istotnej roli mięsa w globalnym bezpieczeństwie żywnościowym wiele pseudoekologicznych instytucji, posługując się fałszywymi danymi wskazuje, że pasze, którymi karmi się zwierzęta gospodarskie mogłyby się przysłużyć ludziom w większym stopniu niż uzyskane mięso" czytamy w komunikacie wydanym przez #HodowcyRazem.
Organizacje tworzące inicjatywę #HodowcyRazem podkreślają, że ludzi na świecie wciąż przybywa. Według najnowszych danych ONZ szacuje się, że w listopadzie bieżącego roku ich liczba wzrośnie do 8 miliardów, a w 2080 roku niemal do 10,5 mld.
Plan Strategiczny uzgodniony. Więcej pieniędzy na dobrostan zwierząt
Ile zboża jedzą zwierzęta?
Najczęściej spotykane i rozpowszechniane informacje mówią o ilości zbóż potrzebnych do wyprodukowania 1 kg mięsa. W internetowej dyskusji dotyczącej produkcji 1 kilograma wołowiny przewijają się wartości 6, 10 lub nawet 20 kilogramów.
"Według publikacji jednego z najlepszych światowych wydawnictw naukowych tj. grupy Elsevier, do produkcji jednego kilograma mięsa bez kości potrzeba średnio 3 kilogramów zbóż" czytamy w komunikacie wydanym przez #HodowcyRazem.
W produkcji brojlera zużycie paszy wynosi 1,45 kg/kg przyrostu, a tuczników 2,5 kg/kg przyrostu. W żywieniu bydła stosuje się pasze gospodarskie, głównie objętościowe z dodatkiem mieszanek treściwych w ilości ok. 2,5 kg.
Wydawnictwo Elsevier, na którą powołuje się inicjatywa #HodowcyRazem informuje, że aż 86% składu paszy przeznaczonej dla zwierząt stanowią produkty, które nie nadają się do spożycia przez ludzi.
Manipulacje w raporcie o końcu epoki klatkowej
"Według Organizacji Narodów Zjednoczonych do spraw Wyżywienia i Rolnictwa (FAO) w wyniku zmieniających się potrzeb, głównie krajów rozwijających się oraz rosnącej liczby ludności na świecie musimy podnieść produkcję żywności pochodzenia zwierzęcego aż o 70% do 2050 roku" czytamy w komunikacie wydanym przez #HodowcyRazem.
Specjaliści od wielu lat pracują nad poprawą jakości pasz dla zwierząt dobierając takie rośliny, które nie mogą się same bezpośrednio przyczynić do walki z głodem na świecie.
Liczba niedożywionych ludzi przekracza obecnie 800 milionów. Zdaniem organizacji reprezentujących producentów zwierząt, odejście od ich chowu i hodowli może tylko pogłębić ten problem.
"W kontrze do tego przedstawiane są argumenty środowisk wegańskich, które najczęściej z niewiedzy, a czasami napędzane komercyjnym interesem przedsiębiorstw specjalizujących się w tzw. "ekologicznej" żywności (pseudomleko z soi, pseudopaszteciki mięsne z oleju palmowego i tłuszczy utwardzalnych etc.) przedstawiają popularne argumenty nie mające pokrycia w dowodach naukowych" podsumowuje inicjatywa #HodowcyRazem.
Kominukat inicjatywy #HodowcyRazem znajdziesz TUTAJ
Książki warte polecenia: Sygnały racic|Rozród - Praktyczny przewodnik zarządzania rozrodem (Cow Signals) Sygnały brojlerów |Sygnały kur nieśnych |Sygnały indyków