Państwowy skup żywca? Resort odpowiada izbom
"Realny wpływ na rynek rolno-spożywczy" miałby mieć nowy podmiot, działający w ramach Krajowej Grupy Spożywczej. Nie zostanie jednak raczej oparty stricte o budżet państwa, lecz będzie funkcjonował na zasadach rynkowych.
Jakiś czas temu pisaliśmy o wniosku rolniczego samorządu, by zostały uruchomione ubojnie z udziałem Skarbu Państwa, które odbierałyby żywiec drobiowy i wieprzowy, zwłaszcza z gospodarstw położonych w gminach objętych weterynaryjnymi ograniczeniami związanymi z wystąpieniem grypy ptaków czy ASF.
Rolnicy doprowadzeni do rozpaczy. Potrzebne ubojnie z udziałem państwa
W odpowiedzi ministerstwo rolnictwa poinformowało o swojej inicjatywie utworzenia - w ramach koncepcji powołania Krajowej Grupy Spożywczej - podmiotu, który posiadałaby realny wpływ na rynek rolno-spożywczy.
"W pracach nad tym projektem szczególnie istotne było wyjście naprzeciw problemom zgłaszanym przez środowiska rolników i producentów. W założeniach strategia działania ww. podmiotu, już po jego utworzeniu, powinna uwzględniać cele związane z tworzeniem mechanizmów kompleksowego oddziaływania, a więc z prowadzeniem aktywności na wszystkich możliwych ogniwach łańcucha produkcji, przetwórstwa i dystrybucji żywności, tj. od gospodarstwa rolnego, poprzez przemysł, aż do odbiorcy krajowego i zagranicznego" - wyjaśnia resort rolnictwa.
Według urzędników, trzeba jednak dążyć do wypracowania takich mechanizmów finansowania działalności, które zapewnią długotrwałą rentowność przedsięwzięcia.
"Mając na uwadze fakt, że podejmowane działania uwzględniają utworzenie podmiotu funkcjonującego na zasadach rynkowych, znacząca liczba zadań podjęta będzie bezpośrednio przez ten podmiot" - tłumaczy ministerstwo.
Jednocześnie podkreśla, że na tym etapie właściwym w sprawie działań dotyczących utworzenia Krajowej Grupy Spożywczej jest minister aktywów państwowych.
- Książki warte polecenia: Sygnały brojlerów |Sygnały kur nieśnych|Sygnały racic|Rozród - Praktyczny przewodnik zarządzania rozrodem (Cow Signals)