Narodowy Dzień Kukurydzy odbył się już po raz czwarty przy udziale Hodowli Roślin Smolice. Spotkanie przyciągnęło rzeszę rolników zainteresowanych tematem produkcji kiszonki z kukurydzy.
Prezentacja odmian kukurydzy HR Smolice, wykład dotyczący metod konserwacji zielonki z kukurydzy, a także wystąpienia współorganizatorów. To wszystko podczas IV Narodowego Dnia Kukurydzy.
Posiada niemal 1300 krów w laktacji dlatego wydajna hala udojowa była dla niego priorytetem. Nowa hala bok w bok wyposażona w 80 stanowisk w optymalnych warunkach osiąga przepustowość na poziomie 250 krów na godzinę. ...
Rolnicy w tym hodowcy bydła mlecznego spotkali się 29 sierpnia w pobliżu miejscowości Rogożewo w woj. wielkopolskim na IV edycji Narodowego Dnia Kukurydzy.
Głównym organizatorem wydarzenia była Hodowla Roślin Smolice oraz Polska Federacja Hodowców Bydła i Producentów Mleka. Spotkanie zostało objęte patronatem Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi.
Karol Marciniak, prezes spółki HR Smolice powitał przybyłych gości i podkreślił, że produkcja nasion kukurydzy wymaga dużej wiedzy, pasji i zaangażowania. Spółka mimo dużej konkurencji każdego roku rejestruje kilka odmian kukurydzy nie tylko w Polsce, ale również za granicą, a dzięki inwestycji w nowe technologie produkuje nasiona najwyższej jakości.
Uczestnicy podczas spotkania mogli zapoznać się z szeroką ofertą odmian kukurydzy przeznaczonej zarówno na ziarno jak i na kiszonkę. Wysłuchali oni również wykładu Błażeja Zielonki, doradcy żywieniowego PFHBiPM na temat metod konserwacji zielonki z kukurydzy.
Ekspert podkreślił, że proces zakiszania jest elementem decydującym o wartości pokarmowej dawki i opłacalności produkcji mleka. Najważniejszymi elementami w przypadku kiszonki z kukurydzy są: termin zbioru i udział ziarna, wysokość cięcia, podatność na zagrzewania, rozdrobnienie, a także obecność mikotoksyn.
Jego zdaniem do ustalenia właściwego terminu zbioru kukurydzy na kiszonkę należy brać pod uwagę zawartość suchej masy w łodygach i liściach oraz w całej kolbie. Korzystając wyłącznie z oceny położenia linii białej w ziarniaku, ze względu na anomalia pogodowe oraz zmienność pomiędzy odmianami łatwo można popełnić błąd.
Podczas spotkania rolnicy mieli również możliwość zbadania suchej masy kukurydzy z własnej plantacji na stoisku PFHBiPM.
Partnerami spotkania były firmy: Andermatt, Adob, Basf, Omya oraz Okręgowa Spółdzielnia Mleczarska w Kole.