Choroby zakaźne zwierząt hodowlanych to duża przeszkoda dla handlu, która zamyka większość rynków zbytu poza Unią Europejską. W Polsce dotąd stwierdzono 23 ogniska ASF u świń i 30 ognisk ptasiej grypy u drobiu.
W resorcie rolnictwa dobiegają końca prace nad rozporządzeniem nakazującym przestrzeganie zasad bioasekuracji na terenie całego kraju.
Przepisy mają zapobiegać rozprzestrzenianiu się chorób zakaźnych zwierząt, w tym ptasiej grypy i ASF. Dotychczas obowiązywały one wyłącznie na obszarach, gdzie występowała dana choroba - informuje radiowa Jedynka.
Projekt rozporządzenia dotyczący wprowadzenia zasad bioasekuracji na terenie całej Polski trafił do konsultacji.
W Polsce jest już 28 ognisk grypy ptaków. W części przypadków winę ponoszą sami hodowcy drobiu za brak zachowania zasad bioasekuracji. Dotyczy to zarówno małych, jak i dużych producentów. Gdy dojdzie do zakażenia, jedyną...
- Będziemy kładli nacisk na to, by w okresie zagrożenia rolnicy rozkładali maty nasączone środkami dezynfekcyjnymi przy wejściach czy wyjściach z gospodarstw. Ważna będzie też izolacja zwierząt gospodarczych od dzikich. Nie będzie zaś nowych zasad dla terenów zagrożonych, z ograniczeniami i ochronnych. Tam rozporządzenie może być zmieniane w razie pogorszenia sytuacji - informuje wiceminister rolnictwa Ewa Lech.
Zgodnie z nowymi zasadami bioasekuracji rolnicy na własny koszt będą musieli szczelnie grodzić swoje gospodarstwa i rejestrować środki do dezynfekcji pomieszczeń.
- Ci, którzy nie są w stanie przestrzegać zasad mieli szansę wygaszenia chowu w zamian za trzyletnią rekompensatę. Na Podlasiu zmagającym się z ASF z tej opcji skorzystały jedynie 32 gospodarstwa, co negatywnie nas zaskoczyło. Prawdopodobnie dopłat z tytułu bioasekuracji nie będzie, choć decyzja jeszcze nie zapadła - mówi wiceminister Lech.
W Polsce do tej pory stwierdzono 23 ogniska ASF u świń oraz 30 ognisk ptasiej grypy u drobiu. Występowanie tych chorób jest dużą przeszkodą dla handlu i zamyka większość rynków zbytu poza kraje Wspólnoty.