Krajowa Wystawa Zwierząt Hodowlanych już za nami
Krajowa Wystawa Zwierząt Hodowlanych odbyła się już po raz 28. Mimo niesprzyjającej pogody hodowcy licznie przybyli do Poznania. W pięciu pawilonach wystawienniczych zaprezentowali oni niemal dwa tysiące zwierząt, a także nowości produktowe i urządzenia niezbędne w nowoczesnej hodowli.
Podczas wystawy swoją ofertę zaprezentowało blisko 400 wystawców z całego kraju. Wśród zwiedzających nie zabrakło profesjonalistów oraz rodzin z dziećmi. W sumie było ich niemal 25 tysięcy. W piątek, w ramach zajęć szkolnych i przedszkolnych na targi przybyło 51 grup, w sumie 1865 dzieci.
Kontrakt na 5 lat i 45 złotych za każdego odstawionego tucznika
Zwiedzający z dużym zainteresowaniem przyglądali się okazom bydła ras mlecznych i mięsnych, koniom, trzodzie chlewnej, owcom i kozom. Wśród zwierząt pojawiły się też króliki, szynszyle, pszczoły, ryby słodkowodne, osły, żubronie oraz kuce.
Uwagę gości targowych przyciągnęły specjalnie przygotowane na tę okazję ringi, na których odbywała się profesjonalna ocena zwierząt. Pierwszego dnia zostało jej poddane m.in. bydło ras mlecznych i mięsnych, konie, owce, kozy, drób czy zwierzęta futerkowe. Prestiżowe nagrody i dyplomy wręczono drugiego dnia podczas prezentacji nagrodzonych zwierząt.
- Zwierzęta przebywały w klimatyzowanych pomieszczeniach, regulowaliśmy temperaturę otoczenia, tak by dla poszczególnych gatunków była optymalna. Np. ekspozycja szynszyli została zorganizowana w taki sposób, aby zabezpieczyć je przed przeciągiem bo to stworzenia, które lubią ciepło. Bydło mleczne miało zagwarantowany codzienny udój, a proszę pamiętać, że to ponad 100 krów dziennie. Zapewniliśmy myjnie dla zwierząt, regularnie wymienialiśmy siano, a opieka nad zwierzętami trwała 24 godziny na dobę – podkreśla Filip Bittner, Dyrektor Grupy Produktów z Międzynarodowych targów Poznańskich.
Drobiarze starają się o wznowienie eksportu do Chin
KWZH to nie tylko prezentacja zwierząt. To również ciekawa ekspozycja wyposażenia stanowisk dla zwierząt, urządzeń do dojenia i wstępnej obróbki mleka, aparatury kontrolno-pomiarowej, urządzeń laboratoryjnych, sprzętu zootechnicznego i weterynaryjnego.
Wiodący w kraju producenci i dystrybutorzy zaprezentowali również pasze i dodatki paszowe, maszyny i urządzenia do przygotowywania oraz zadawania pasz, a także technologie zadawania masy zielonej. W gronie wystawców znalazły się także firmy mające w swojej ofercie zwierzęcy materiał hodowlany.
Krajowa Wystawa Zwierząt Hodowlanych jest ciekawą atrakcją dla całych rodzin na spędzenie weekendu. Krajowa Rada Drobiarstwa przygotował dla dzieci quest drobiarski zatytułowany: W poszukiwaniu zaginionego ptaka. Z kolei Polski Związek Hodowców i Producentów Trzody Chlewnej POLSUS oraz Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu zorganizowali place zabaw dla dzieci oraz animacje.
Krajowa Wystawa Zwierząt Hodowlanych jest organizowana przez Międzynarodowe Targi Poznańskie wraz z Ministerstwem Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Krajowym Centrum Hodowli Zwierząt oraz Związkiem Hodowców Zwierząt.
Książki warte polecenia:Choroby bydła - podstawy diagnostyki i terapii |Sygnały świń |Sygnały brojlerów |Sygnały kur nieśnych|Hodowla i chów gęsi