Jak prawidłowo przeprowadzić dezynfekcję transportu?

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Remigiusz Kryszewski | redakcja@agropolska.pl
02-06-2020,10:10 Aktualizacja: 02-06-2020,9:46
A A A
Higiena transportu zwierząt ma kluczowe znaczenie w ochronie ich zdrowia i zmniejszeniu rozprzestrzeniania się chorób. Prawidłowo wykonane zadanie nie ogranicza się do samej dezynfekcji auta, ale składa się z kilku kroków.
 
Zwierzęta przewożone w zanieczyszczonym transporcie mogą ulec zakażeniu lub być przyczyną chorób kolejnych przemieszczanych sztuk. Dlatego tak ważne jest czyszczenie i dezynfekcja auta po każdym transporcie.  
 
Czyszczenie na sucho jest pierwszą czynnością, którą należy wykonać. Celem tego zadania jest usunięcie większości widocznej materii organicznej i zminimalizowanie zanieczyszczeń aerozolowych, informuje portal 3trzy3.pl.
 
Koronawirus u zwierząt, Główny Inspektorat Weterynarii, PIW-PIB w Puławach

Koronawirus u zwierząt? Zobacz wytyczne GIW

Główny Inspektorat Weterynarii zatwierdził procedurę pobierania i przesyłania próbek do badań laboratoryjnych w kierunku wykrywania koronawirusa u zwierząt, opracowaną w PIW-PIB w Puławach. Ma to związek z informacjami o stwierdzaniu...
Drugim etapem jest czyszczenie na mokro przy użyciu wody pod ciśnieniem o temperaturze 32°C. W tym procesie usuwa się drobne cząsteczki i materię organiczną pozostałe po czyszczeniu na sucho.
 
W kolejnym etapie stosuje się detergent, który usuwa nagromadzone osady i biofilmy. Detergenty o niskim pH służą do usuwania kamienia i biofilmu na bazie minerałów, podczas gdy detergenty alkaliczne mają tendencję do usuwania materii organicznej. 
 
Aby przyśpieszyć ten proces warto jest użyć ciepłej wody oraz detergentu, który tworzy pianę. 
 
Następnym etapem jest spłukiwanie umytych powierzchni.  Należy zadbać, aby powierzchnie ciężarówki nie wyschły, ponieważ może to utrudnić usuwanie biofilmów i osadów. 
 
Czas kontaktu detergentu z czyszczoną powierzchnia powinien być zgodny z zaleceniami producenta. Po jego spłukaniu należy pozostawić wszystkie powierzchnie do wyschnięcia, ponieważ pozostawiona woda rozcieńcza środek dezynfekujący.
 
Premia poubojowa, produkcja zwierzęca, krir, epidemia koronawirusa

Nie będzie premii poubojowej. Ale...

Ministerstwo rolnictwa przekonuje, że nie ma możliwości wprowadzenia zmian w systemie płatności od 2020 r., które dla swojej ważności nie wymagałyby zmian w przepisach Unii Europejskiej. Do resortu jakiś czas temu wystąpił Zarząd Krajowej...
Podczas prac wstępnych usuwa się nawet 90% materii organicznej. Tak przygotowaną powierzchnię można poddać dezynfekcji.
 
Najlepszą skuteczność tego procesu uzyskuje się, gdy środek jest nanoszony na suchą powierzchnię, przy użyciu właściwego rozcieńczenia, dopuszczalnej twardości wody.
 
W celu prawidłowej dezynfekcji wszystkich powierzchni w ostatnim etapie należy przeprowadzić suszenie mechaniczne. Użycie temperatury 50-72°C przez 10 do 20 minut wspomaga proces dezynfekcji.
 
Na rynku dostępna jest technologia wykorzystująca system elektroniczny, który kontroluje nagrzanie wszystkich elementów ciężarówki do temperatury 70°C i utrzymuje ją przez 30 minut.
 
Ułatwieniem podczas suszenia środka transportu może być takie jego ustawienie, aby podłoga znalazła się pod kątem. W celu szybszego usunięcia wody można również użyć gumowych ściągaczek.  
 
 
Poleć
Udostępnij
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 6/2024

Hoduj z głową świnie:

-Choroba obrzękowa niejedno ma imię

-Białko paszowe - problem rzeczywisty czy wydumany?

-Remont stada własny lub z zakupu?

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 6/2024

Hoduj z głową bydło:

-Czy i jak stosować aminokwasy chronione?

-Dlaczego wciąż przekarmiamy krowy białkiem?

-IBR, czyli wyzwanie dla nowoczesnych hodowców

PRENUMERATA