Inspekcja Weterynaryjna będzie mogła karać mandatami

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Anna Wysoczańska PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
30-11-2022,8:05 Aktualizacja: 30-11-2022,8:08
A A A

Funkcjonariusze Inspekcji Weterynaryjnej, w razie stwierdzenia nieprawidłowości, będą mogli nakładać mandaty karne - zakłada projekt, który znalazł się w wykazie prac legislacyjnych Prezesa Rady Ministrów.

Chodzi o projekt nowelizacji rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów w sprawie nadania funkcjonariuszom Inspekcji Weterynaryjnej, Inspekcji Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych oraz Państwowej Inspekcji Ochrony Roślin i Nasiennictwa uprawnień do nakładania grzywien w drodze mandatu karnego.

urzędowi lekarze weterynarii, minister rolnictwa, pikieta,  system kontroli żywności, bezpieczeństwo żywności

Lekarze weterynarii zamanifestowali swoje niezadowolenie

Lekarze weterynarii protestowali dzisiaj (17 listopada) przed budynkiem ministerstwa rolnictwa. To pierwszy krok sprzeciwu wobec braku realizacji zobowiązań podjętych przez ministra rolnictwa. Porozumienie Warszawskie z ogromnymi nadziejami brało...

W projektowanym rozporządzeniu zmieniono podstawę prawną do upoważnienia IW do nakładania mandatów karnych za naruszenia przepisów dotyczących identyfikacji i rejestracji zwierząt.

"Ponadto dotychczasowe doświadczenia Inspekcji Weterynaryjnej związane z nieprzestrzeganiem przepisów z zakresu weterynaryjnej kontroli granicznej przez podmioty odpowiedzialne za przesyłkę wskazywały, że sankcje możliwe do zastosowania zgodnie z ustawą z dnia 27 sierpnia 2003 r. o weterynaryjnej kontroli granicznej, nie były odpowiednio skuteczne i odstraszające, a w pewnych przypadkach również nieproporcjonalne do popełnionego czynu" - napisano w uzasadnieniu.

Zgłaszane do prokuratury przez granicznych lekarzy weterynarii naruszenia prawa były najczęściej umarzane przez sądy, pomimo że istniało prawdopodobieństwo, że konsekwencją czynu może być zagrożenie zdrowia i życia ludzi lub zwierząt.

Inspekcja Weterynaryjna, Komitet Protestacyjny Porozumienia Warszawskiego, Henryk Kowalczyk

Wrze w środowisku lekarzy weterynarii. "Reforma" zabierze im pracę?

W tej chwili stoimy przed historycznym wyborem, wyborem który zaważy o naszej wspólnej przyszłości - zwraca się do środowiska weterynaryjnego Komitet Protestacyjny Porozumienia Warszawskiego (KPPW). Organizacja zrzeszająca związki...

Umorzono np. sprawę, w której nie przedstawiono do weterynaryjnej kontroli granicznej przesyłek mięsa pochodzącego z USA; przesyłki miodu z Chin przedstawione do weterynaryjnej kontroli granicznej były zaopatrzone w sfałszowane świadectwa zdrowia; nie zgłoszono do weterynaryjnej kontroli granicznej 1305 kg produktów rybnych z Wietnamu (ponadto opakowania zbiorcze tych produktów były oznakowane jako grzyby).

Jak wskazuje autor projektu - ministerstwo rolnictwa - w celu dostosowania do ustawy z 4 listopada o systemie identyfikacji i rejestracji zwierząt oraz umożliwienia kontynuowania możliwości nakładania mandatów karnych przez organy Inspekcji Weterynaryjnej, konieczna jest zmiana rozporządzenia.

Polega ona na dopisaniu do katalogu wykroczeń stosownych przepisów, co w znaczny sposób powinno wpłynąć na nieuchronność kary. Zamiast umorzeń postępowania lub długotrwałej procedury sądowej będzie możliwe prowadzenie znacznie skuteczniejszego i prostszego postępowania mandatowego, które będzie pełniło zarówno rolę prewencyjną, jak i edukacyjną - wyjaśnił resort rolnictwa.
 




Poleć
Udostępnij
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 5/2024

Hoduj z głową świnie:

-Jakie źródło energii jest najlepsze

-Żeby loszki nie były tucznikami

-Nie ma paszy wolnej od mikotoksyn

-Rolnictwo 4.0 w chlewni

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 5/2024

Hoduj z głową bydło:

-Ketozie można i trzeba zapobiegać

-Specyfika żywienia krów mlecznych w zasuszeniu

-Bolusy na lepszy start

PRENUMERATA