Hodowcy będą protestować pod Sejmem przeciwko zmianie ustawy o ochronie zwierząt

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Remigiusz Kryszewski | redakcja@agropolska.pl
07-12-2017,9:00 Aktualizacja: 07-12-2017,17:14
A A A
Protest polskiej branży hodowców zwierząt futerkowych, przemysłu drobiarskiego oraz mięsnego odbędzie się 8 grudnia w Warszawie.
 
Będzie to forma sprzeciwu przeciwko poselskiemu projektowi wprowadzającemu zmiany w ustawie o ochronie zwierząt oraz niektórych innych ustaw, które zakładają wprowadzenie zakazu hodowli zwierząt futerkowych oraz uboju rytualnego. 
 
Branża hodowli zwierząt futerkowych w Polsce ma blisko 100 letnią tradycję. Polska obecnie produkuje około 9 milionów skór z norek rocznie i jest na drugim miejscu pod względem produkcji w Europie i na trzecim w świecie. 
zakaz hodowli zwierząt futerkowych, rolnictwo, zakaz uboju rytualnego, prawo, przepisy, PiS

Sprzeciw wobec zakazu hodowli zwierząt futerkowych i uboju rytualnego

Zarządy Krajowej Rady Izb Rolniczych oraz Federacji Związków Pracodawców-Dzierżawców i Właścicieli Rolnych wyrażają zdecydowany sprzeciw wobec szykowanych zmian w ustawie o ochronie zwierząt oraz niektórych innych ustaw....
Fermy obecnie zatrudniają ponad 10 tys. osób, a przedsiębiorstwa z tej branży kolejne 45 tys. osób.
 
- Sukces naszej branży był możliwy w dużej mierze dzięki przychylności banków, które udzielając kredytów hodowcom pozwoliły im na dynamiczny rozwój sektora w Polsce. Inwestycje poczynione przez hodowców mają czas amortyzacji nawet do 40 lat. Jeśli zakaz wejdzie w życie zarówno my hodowcy jak i nasze rodziny zostaniemy z wieloletnimi zobowiązaniami i infrastrukturą, która będzie nadawała się jedynie do utylizacji - komentował Daniel Chmielewski, prezes zarządu Polskiego Związku Hodowców Zwierząt Futerkowych. 
 
Poselski projekt ustawy zakłada także zakaz prowadzenia uboju religijnego co grozi nie tylko zablokowaniem dalszego rozwoju polskiego sektora mięsnego, ale oznacza przekreślenie wielomilionowych inwestycji, ogromne kary za niedopełnienie kontraktów, konieczność zmniejszenia produkcji i likwidację miejsc pracy.
 
Zakaz ten przyczyni się również do wykluczenia Polski z udziału w sprzedaży na bardzo dynamicznie rosnącym rynku zainteresowanym wyłącznie mięsem halal i koszer. 
 
Przedsiębiorcy z branży drobiarskiej i mięsnej podjęli również ogromny wysiłek i przeznaczyli w ostatnich latach znaczne środki na inwestycje, które pozwoliły im odgrywać znaczącą rolę w światowym handlu mięsem. 
rzeźnie, ubojnie, dobrostan zwierząt, konsumenci

Kamery w rzeźniach. Będą monitorować zachowanie zasad dobrostanu

Wszystkie rzeźnie w Anglii będą musiały wprowadzić obowiązkowe nagrywanie CCTV. Jak informuje portal 3trzy3 za stroną www.gov.uk zostaną one wyposażone w kamery przemysłowe. CCTV z angielskiego Closed-Circuit TeleVision można przetłumaczyć jako...
Polskie przedsiębiorstwa prowadzące swoją działalność w zakresie uboju i przetwórstwa mięsa wołowego i drobiu doskonale wiedzą, że bez dostępu do rynków muzułmańskich ich inwestycje będą skazane na porażkę. 
 
Wstępne szacunki za 2017 r. wskazują, że do tej pory tylko 10 wiodących producentów wyeksportowało wołowinę halal i koszer o wartości około 1 mld zł. Są to zaledwie częściowe wyniki, które w rzeczywistości mogą być jeszcze większe. 
 
Sytuacja sektora drobiarskiego przedstawia się podobnie, a liderzy tej branży wskazują na katastrofalne w skutkach konsekwencje wynikające z braku możliwości zagospodarowania produkcji w oparciu o rynki muzułmańskie. Stopień uzależniania od eksportu w tym sektorze sięga już blisko 50 proc.
 
Wprowadzenie zakazu uboju religijnego dotknie 350 tysięcy gospodarstw zajmujących się hodowlą bydła mięsnego oraz 450 tysięcy gospodarstw mlecznych, które także czerpią zyski ze sprzedaży bydła na potrzeby uboju religijnego. 
 
Ponadto rynek eksportowy przejmą zakłady mięsne z innych krajów, a polscy rolnicy stracą część dochodów.
 
Wspólny protest popiera i współorganizuje Polski Związek Hodowców Zwierząt Futerkowych, Unia Producentów i Pracodawców Przemysłu Mięsnego - UPEMI, Związek "Polskie Mięso", Krajowa Rada Drobiarstwa - Izba Gospodarcza, Polskie Zrzeszenie Producentów Bydła Mięsnego, Polski Związek Hodowców i Producentów Bydła Mięsnego, Federacja Związków Pracodawców - Dzierżawców i Właścicieli Rolnych, Stowarzyszenie Rzeźników i Wędliniarzy Rzeczypospolitej Polskiej oraz Polski Związek Hodowców i Producentów Zwierząt Futerkowych. 
 
Poleć
Udostępnij
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 6/2024

Hoduj z głową świnie:

-Choroba obrzękowa niejedno ma imię

-Białko paszowe - problem rzeczywisty czy wydumany?

-Remont stada własny lub z zakupu?

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 6/2024

Hoduj z głową bydło:

-Czy i jak stosować aminokwasy chronione?

-Dlaczego wciąż przekarmiamy krowy białkiem?

-IBR, czyli wyzwanie dla nowoczesnych hodowców

PRENUMERATA