Handel rolno-spożywczy Wspólnoty bije rekordy
Eksport produktów rolno-spożywczych Unii Europejskiej w styczniu osiągnął większą wartość już po raz czwarty z rzędu. W pierwszym miesiącu 2019 roku wzrosła ona do poziomu 11,2 mld euro.
Wartość handlu w styczniu przy z wzroście importu do Unii Europejskiej do 10,8 mld euro, jak podaje portal 3trzy3, przekroczyła 22 mld EUR.
Wartość handlu w tym samym miesiącu w 2018 roku wyniosła 21 mld euro.
Import do UE w styczniu 2019 roku o najbardziej, ponieważ aż o 14 proc., wzrósł ze Stanów Zjednoczonych. Większą wartość osiągnął on również z takich krajów jak Rosja, Ukraina, Chiny, Tunezja i Pakistan.
Produkty mleczarskie na sesji GDT droższe po raz 10 z rzędu
Eksport produktów rolno-spożywczych z Unii Europejskiej był kierowany głównie do USA, a następnie do Chin, Szwajcarii, Japonii i Rosji.
Wielkość eksportu niektórych produktów z UE w ujęciu rocznym, jak podaje portal 3trzy3, znacznie zmalała.
Spadek wielkości eksportu w ujęciu rocznym w przypadku pszenicy wyniósł 10 proc., mleka w proszku 9 proc., surowych skór i skór futerkowych 21 proc., a podrobów 12 proc.
Mięso wieprzowe oraz owoce również odnotowały duży spadek eksportu w ujęciu rocznym. W pierwszym przypadku wyniósł on 5 proc., a w drugim 9 proc., z wyłączeniem cytrusów oraz owoców tropikalnych.