Choroba niebieskiego języka coraz większym problemem
Europejscy hodowcy mają coraz większy problem z chorobą niebieskiego języka (Bluetongue). Chorują na nią bydło, owce i kozy, ale także sarny, czy jelenie.
Choroba w ostatnim czasie mocno się rozwija w Europie Zachodniej, co powoduje coraz większe straty. Podobnie jest z krwotoczną gorączką zwierzyny płowej.
Pieniądze z unijnego funduszu kryzysowego są nieadekwatne do zagrożeń i strat jakie ponoszą hodowcy.
Zakup zwierząt hodowlanych będzie finansowany w ramach KPS?
– Konieczne byłoby zwiększenie środków na zwalczanie skutków chorób zakaźnych zwierząt – mówił Adam Drosio ekspert Federacji Branżowych Związków Producentów Rolnych, podczas majowego posiedzenia grupy roboczej "Zdrowie i dobrostan zwierząt" Copa-Cogeca,
Pomoc dla hodowców wydaje się tym bardziej racjonalna, że spadek liczby gospodarstw rolnych specjalizujących się w hodowli zwierząt gospodarskich, zmniejsza popyt na ziarno paszowe na rynku zbóż.
Tracą na tym więc także gospodarstwa nastawione na produkcję roślinną, które dodatkowo po agresji Rosji na Ukrainę musiały mierzyć się z problem niekontrolowanego napływu zbóż do UE.
Zakaźna choroba przeżuwaczy
Choroba niebieskiego języka jest zakaźną chorobą przeżuwaczy, zarówno domowych jak i dzikich.
Wołowina z Polski już na ostatniej drodze do Chin
Chorują na nią bydło, owce i kozy, ale także sarny, czy jelenie.
Chorobę wywołuje wirus z rodzaju Orbivirus (Reoviridae).
Zwierzęta nie zarażają się bezpośrednio od siebie, a jedynie poprzez owady kłująco-ssące z rzędu muchówek, rodzaju kuczmany (Culicoides) oraz poprzez krew lub nasienie.
Na terytorium Polski choroba niebieskiego języka podlega obowiązkowi zwalczania.
Choroba nie przenosi się na inne gatunki zwierząt gospodarskich i domowych oraz na ludzi, co oznacza, że mięso, mleko, skóry i wełna oraz inne produkty pochodzące od przeżuwaczy nie stanowią zagrożenia dla ludzi.
Więcej informacji na temat hodowli bydła oraz produkcji mleka znajdziesz w magazynie "Hoduj z Głową Bydło" ZAPRENUMERUJ
Książki warte polecenia: Sygnały racic|Rozród - Praktyczny przewodnik zarządzania rozrodem (Cow Signals)