Konferencje, warsztaty, a także pokazy specjalistyczne. To wszystko podczas spotkania o charakterze targowo-konferencyjnym, które odbyło się w dniach 14 i 15 października br. w Centrum Targowo-Kongresowym MT Polska w Warszawie.
Stowarzyszenie Rzeźników i Wędliniarzy Rzeczypospolitej Polskiej apeluje do Krzysztofa Jurgiela, ministra rolnictwa o rozpoczęcie dyskusji na temat kondycji branży mięsnej w Polsce. Ma to przyczynić się do powstania planu odbudowy sektora i...
Hodowcy bydła, trzody chlewnej i drobiu spotkali się na pierwszej edycji Agro Days - Dni Hodowcy, gdzie uczestniczyli w prezentacjach praktyk hodowlanych, pokazach oraz warsztatach. Łącznie odbyło się 50 konferencji i paneli dyskusyjnych oraz ponad 30 warsztatów.
Dni Hodowcy rozpoczęły się od konferencji pt. Made in Poland - jak wykreować modę na polskie produkty? Polska żywność - szanse i perspektywy. Według ekspertów krajowa żywność ma szansę odnieść sukces za granicą, ale niezbędna jest odpowiednia strategia.
- W Polsce da się zauważyć patriotyzm konsumencki. Trudno dziś jednak wyraźnie rozróżnić na półce produkt polski od zagranicznego. Dlatego jak najszybciej powinniśmy opracować wyraźne oznaczenia oraz ramy, które określą, jaki produkt może być określony jako polski - podkreślił Witold Obidziński, dyrektor regionu Europy Centralnej i Pd.-Wsch. w De Heus.
Hodowcy mogli wziąć udział w warsztatach i pokazach dotyczących między innymi kontroli jakości pasz objetościowych i TMR-u, prawidłowej korekcji racic, intensywnego odchowu cieląt, czy ograniczenia występowania mastitis w stadzie oraz uzyskać porady w zakresie żywienia zwierząt, budowy obór, chlewni i kurników oraz ich wyposażenia.
Cena tuczników w Niemczech w przyszłym tygodniu będzie na tym samym poziomie co w obecnym. Tamtejsi hodowcy otrzymają więc 1,50 euro za kilogram w wadze poubojowej ciepłej tj. około 6,43 zł/kg. Tuczniki prawdopodobnie nie będą więc tańsze...
Podczas wykładów dla producentów mleka prelegenci omówili aktualną sytuację i perspektywy rozwoju sektora bydła, nową technologię seksowania nasienia, jak kontrolować i ograniczyć występowanie mastitis w stadzie, jak opłacalnie produkować mleko, czy zmniejszyć zużycie antybiotyków.
Sesja wykładowa dla producentów trzody chlewnej była poświęcona między innymi znaczeniu genetyki w uzyskiwaniu optymalnych wyników produkcyjnych, najczęstszych problemów napotykanych podczas budowy chlewni czy zaletach stosowania płynnego żywienia świń.
Z kolei panel dla producentów drobiu poświęcony był między innymi przyszłości drobiarstwa w Polsce i na świecie, konkurencyjności mięsa drobiowego na tle innych gatunków oraz możliwości finansowania inwestycji w produkcję drobiarską w świetle problemów z ptasią grypą.
Spotkanie zostało zorganizowane przez firmę De Heus, a patronem medialnym był m.in. portal Agropolska oraz czasopisma Hoduj z Głową Bydło oraz Hoduj z Głową Świnie.