Wirus grypy ptaków zaatakował w Wielkopolsce

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Mirosław Lewandowski | lewandowski@apra.pl
22-11-2021,18:05 Aktualizacja: 22-11-2021,18:16
A A A

Główny lekarz weterynarii poinformował o stwierdzeniu 5 ognisk wysoce zjadliwej grypy ptaków (HPAI) u drobiu nr 355-359 w 2021 r. Spowodował je wirus HPAI podtypu H5N1.

Główny Inspektorat Weterynarii informuje, że w okresie od 2 do 17 listopada w Polsce stwierdzono 20 ognisk HPAI u drobiu oraz 1 u dzikiego ptactwa.

Ogniska HPAI w tym roku, jak informuje Państwowy Instytut Weterynaryjny - Państwowy Instytut Badawczy w Puławach, są wywołane wariantem H5N1 wirusa HPAI. Do tej pory czasami występował on na kontynencie europejskim i azjatyckim, jednak w znacznej mniejszości.

  • GIW potwierdził 20 ognisk HPAI w okresie od 2 do 17 listopada
  • 4 z 5 najnowszych ognisk HPAI wybuchło w Wielkopolsce
  • Ogniska grypy ptaków w sezonie 2021/2022 są wywołane wariantem H5N1 wirusa HPAI
  • Obecny wariant wirusa H5N1 sporadycznie występował do tej pory w Europie i Azji
  • Wariant wirusa H5N1 dostał się do Polski prawdopodobnie ze wschodu

grypa ptaków, drobiarstwo,Warmia i Mazury, ogniska HPAI, Inspekcja Weterynaryjna

Inspektorat weterynarii prosi o zgłaszanie martwych ptaków

Warmińsko-Mazurski Wojewódzki Lekarz Weterynarii zaapelował do mieszkańców regionu o zgłaszanie służbom weterynaryjnym przypadków znalezienia zwłok padłych ptaków. Apel wiąże się z pogarszaniem się w Polsce, Unii...

PIW-et PIB poinformował, że na podstawie przeprowadzonych badań genetycznych szczepu H5N1 z pierwszego ogniska w kraju ustalono jego wysoką zjadliwość dla drobiu, a także odrębność od tego, który występował w Europie w sezonie 2020/2021. Wskazuje to na nowe wprowadzenie wirusa do Polski, najprawdopodobniej z obszarów leżących na wschód od UE.

Grypa ptaków w Wielkopolsce

Ognisko HPAI nr 2021/355 zostało stwierdzone 16 listopada w gospodarstwie komercyjnym, w którym utrzymywano 77 299 brojlerów kurzych. Jest ono zlokalizowane w miejscowości Chodybki w gminie Koźminek w powiecie kaliskim w woj. wielkopolskim.

Ognisko HPAI nr 2021/356 zostało stwierdzone 17 listopada w gospodarstwie komercyjnym, w którym utrzymywano 16 800 kaczek rzeźnych. Jest ono zlokalizowane w miejscowości Kaczki Plastowe w gminie Przykona w powiecie tureckim w woj. wielkopolskim.

Ognisko HPAI nr 2021/357 zostało stwierdzone 17 listopada w gospodarstwie komercyjnym, w którym utrzymywano 8 288 kaczek rzeźnych. Jest ono zlokalizowane w miejscowości Warszew w gminie Opatówek w powiecie kaliskim w woj. wielkopolskim.

grypa ptaków, KIDiP, HPAI, Katarzyna Gawrońska, przyzagrodowe hodowle drobiu

KIPDiP alarmuje: chów przyzagrodowy zagraża branży drobiarskiej

Polska jest w przededniu wybuchu grypy ptaków z niespotykaną dotąd intensywnością. Jeśli natychmiast nie zostaną podjęte działania prewencyjne kraj - największa potęga drobiarska w Europie - poniesie straty, które trudno sobie nawet...

Ognisko HPAI nr 2021/358 zostało stwierdzone 17 listopada w gospodarstwie komercyjnym zlokalizowanym w miejscowości Golice Kolonia w gminie Siedlce w powiecie siedleckim w woj. mazowieckim. W dniu postawienia podejrzenia i stwierdzenia choroby w gospodarstwie nie było obsady stada. Obecność wirusa HPAI została stwierdzona w próbkach pobranych od padłych ptaków.

Ognisko HPAI nr 2021/359 zostało stwierdzone 17 listopada w gospodarstwie komercyjnym, w którym utrzymywano 16 214 kaczek rzeźnych. Jest ono zlokalizowane w miejscowości Chodybki w gminie Koźminek w powiecie kaliskim w woj. wielkopolskim.

W gospodarstwach, w których stwierdzono ogniska HPAI, Inspekcja Weterynaryjna wdraża wszystkie środki zwalczania choroby, zgodnie z procedurami oraz rozporządzeniem Delegowanym Komisji (UE) 2020/687, w tym m.in. zabicie i utylizację zwierząt, przeprowadzenie oczyszczania i dezynfekcji w ognisku choroby, wyznaczenie obszarów zapowietrzonego i zagrożonego.

Mapę obrazującą liczbę i rozmieszczenie ognisk grypy ptaków w Polsce można znaleźć TUTAJ



Poleć
Udostępnij
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 5/2024

Hoduj z głową świnie:

-Jakie źródło energii jest najlepsze

-Żeby loszki nie były tucznikami

-Nie ma paszy wolnej od mikotoksyn

-Rolnictwo 4.0 w chlewni

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 5/2024

Hoduj z głową bydło:

-Ketozie można i trzeba zapobiegać

-Specyfika żywienia krów mlecznych w zasuszeniu

-Bolusy na lepszy start

PRENUMERATA