Wirus atakuje gęsi reprodukcyjne. Lekarze weterynarii są przerażeni

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
23-02-2017,14:05 Aktualizacja: 24-02-2017,20:33
A A A

W czwartek w powiecie ostrzeszowskim wykryto czwarty przypadek ptasiej grypy - poinformował Krzysztof Lamek, powiatowy lekarz weterynarii. Zaznaczył, że choroba zaatakowała gęsi reprodukcyjne.

Ptasią grypę wykryto w gospodarstwie w Kotłowie (pow. ostrzeszowski). - Choroba zaatakowała gęsi reprodukcyjne w ilości około 3 tysięcy sztuk. W tej chwili przygotowujemy się do utylizacji i zabezpieczenia terenu - powiedział Lamek.

drób, kury, zgłaszanie kur, powiatowy lekarz weterynarii, hodowla drobiu, ptasia grypa

Rolnik może słono zapłacić za... nie zgłoszenie kury

Powiatowi lekarze weterynarii coraz częściej przypominają gospodarzom o obowiązku zgłaszania miejsc, gdzie utrzymywany jest drób. Wielu rolników, mających przyzagrodowe hodowle, prawdopodobnie nie dopełniło tego obowiązku. Wynika on z...

Andrzej Żarnecki, wielkopolski lekarz weterynarii poinformował PAP, że dotąd zanotowano 11 przypadków ptasiej grypy wśród ptaków hodowlanych. W środę wirus zaatakował dwie fermy z gęsią reprodukcyjną w powiecie ostrowskim. Choroba objęła 4-tysięczną hodowlę w Pawłowie i 10-tysięczną w Kątach Śląskich.

- Objawem, który zaniepokoił właściciela było tzw. lanie jaj przez gęsi, czyli znoszenie ich w miękkiej skorupie i rozpadanie - powiedział Dariusz Hys, powiatowy lekarz weterynarii w Ostrowie Wlkp.  

Obecnie w Ostrowie i Ostrzeszowie szacowane są koszty utylizacji gęsi. - Szkody dla gospodarstw sięgają kilku milionów złotych. To są gęsie reprodukcyjne, czyli bardzo elitarne i drogie ptactwo - zaznaczył Hys.

W powiecie ostrowskim jest 202 producentów drobiu. - To największe skupisko w Polsce, więc jesteśmy przerażeni możliwością rozmiarów ewentualnych szkód, jeżeli choroba się rozprzestrzeni - powiedział Hys.
 

Poleć
Udostępnij
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 5/2024

Hoduj z głową świnie:

-Jakie źródło energii jest najlepsze

-Żeby loszki nie były tucznikami

-Nie ma paszy wolnej od mikotoksyn

-Rolnictwo 4.0 w chlewni

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 5/2024

Hoduj z głową bydło:

-Ketozie można i trzeba zapobiegać

-Specyfika żywienia krów mlecznych w zasuszeniu

-Bolusy na lepszy start

PRENUMERATA