W gminie zawrzało. Nie chcą rozbudowy fermy i protestują

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: (em) | redakcja@agropolska.pl
17-10-2017,15:00 Aktualizacja: 17-10-2017,15:17
A A A

W Cielu w podbydgoskiej gminie Białe Błota dwóch inwestorów chce rozbudować kurzą fermę o 15 nowych budynków inwentarskich dla blisko 916 tysięcy brojlerów. - To dla nas katastrofa ekologiczna - alarmują mieszkańcy.

Gospodarstwo Rolne Joanna Frischke-Krajewska i Gospodarstwo Rolne Anna Frischke-Szulc zamierzają prowadzić działalność na działkach o łącznej powierzchni ponad 71 ha. Informacja o tych planach została opublikowana na stronach Biuletynu Informacji Publicznej gminy Białe Błota i zawisła na tablicy ogłoszeń w urzędzie - informuje portal tygodnikbydgoski.pl

ptasia grypa, bioasekuracja,

Sezon na ptasią grypę otwarty

Polska w lipcu bieżącego roku otrzymała od Światowej Organizacji ds. Zdrowia Zwierząt status kraju wolnego od ptasiej grypy. Jednak zagrożenie wystąpieniem tej choroby znowu staje się bardzo realne w następstwie jesiennych wędrówek...

Wiadomość ta zelektryzowała mieszkańców Ciela, Prądek, Zielonki, Dębinka, Kruszyna Krajeńskiego oraz Murowańca. Gigantyczna ferma ma powstać zaledwie 320 metrów od jedynego ujęcia wody pitnej dla całej gminy.

- Mamy nisko położone wody gruntowe i gdy zanieczyszczenia z kurników przenikną do gleby, 20 tysięcy osób nie będzie miało wody. Na polach w promieniu kilku kilometrów nic nie urośnie bowiem stężenie azotu przekroczy wszelkie normy w glebie. Dziesiątki ton odchodów będą trafiać wraz z padłymi kurczakami na pola - grzmi lokalna społeczność.

Mieszkańcy dodają, że w okolicy smród będzie nie do wytrzymania i nie zamierzają mieszkać przy kurnikach. Zorganizowali już spotkanie, w którym wzięli udział sołtysi, radni gminy i powiatu.

Napisali ponadto petycję i zbierają podpisy przeciwko rozbudowie fermy. Podczas rozmów wezwano także radę gminy do zorganizowania nadzwyczajnej sesji. Społeczność chce bowiem  poznać oficjalne stanowisko radnych i zastępcy wójta w sprawie planowanej rozbudowy fermy.
 

źródło: tygodnikbydgoski.pl

Poleć
Udostępnij
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 6/2024

Hoduj z głową świnie:

-Choroba obrzękowa niejedno ma imię

-Białko paszowe - problem rzeczywisty czy wydumany?

-Remont stada własny lub z zakupu?

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 6/2024

Hoduj z głową bydło:

-Czy i jak stosować aminokwasy chronione?

-Dlaczego wciąż przekarmiamy krowy białkiem?

-IBR, czyli wyzwanie dla nowoczesnych hodowców

PRENUMERATA