Rzekomy pomór drobiu coraz większym zagrożeniem
Sektor drobiarski staje przed coraz większym wyzwaniem, jakim jest rzekomy pomór drobiu. Ogniska, które na początku występowały tylko na Podlasiu, teraz rozlewają się na Polskę.
Inspekcja Weterynaryjna poinformowała o kolejnych ogniskach choroby ND, zarówno w gospodarstwach komercyjnych u drobiu oraz niekomercyjnych u ptaków utrzymywanych w niewoli.
Ognisko ND nr 6/2025 stwierdzono 17 stycznia na podstawie wyników badań laboratoryjnych próbek pobranych w gospodarstwie utrzymującym 186 361 kur rzeźnych w miejscowości Sieraków w gminie Gostynin w powiecie gostynińskim w woj. mazowieckim.
Rzekomy pomór drobiu jest już w 7 województwach
Ognisko ND nr 7/2025 stwierdzono 17 stycznia na podstawie wyników badań laboratoryjnych próbek pobranych w gospodarstwie utrzymującym 40 395 kur rzeźnych w miejscowości Stare Łepki w gminie Olszanka w powiecie łosickim w woj. mazowieckim.
Ognisko ND nr 6C/2025 stwierdzono 17 stycznia w gospodarstwie przyzagrodowym utrzymującym 38 kur w miejscowości Iłowo-Wieś w gminie Iłowo-Osada w powiecie działdowskim w woj. warmińsko-mazurskim.
W związku ze stwierdzeniem choroby zostały wdrożone wszystkie administracyjne działania zmierzające do likwidacji ognisk.
Procedury obejmują zabicie ptaków w ognisku i unieszkodliwienie w zakładzie utylizacyjnym, przeprowadzenie oczyszczania i dezynfekcji wokół zakładów utrzymujących powyżej 50 ptaków.
Służby ustanowiły też obszary objęte ograniczeniami w promieniu 3 i 10 km wokół ognisk.
Przypominamy, że w 2024 roku liczba ognisk choroby ND u ptaków domowych wyniosła 21, a u utrzymywanych w niewoli – 8.
Mapę obrazującą ogniska ND u drobiu domowego znajdziesz TUTAJ
Książki warte polecenia: Sygnały kur nieśnych |Sygnały indyków