Ptasia grypa znów zaatakowała. Padły dziesiątki tysięcy kaczek

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Ewa Bąkowska PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
16-01-2020,8:05 Aktualizacja: 16-01-2020,13:56
A A A

- Ognisko ptasiej grypy potwierdzono w gospodarstwach w Słaborowicach i Ostrowie Wielkopolskim. To trzeci i czwarty przypadek wirusa w Wielkopolsce - poinformował Andrzej Żarnecki, Wojewódzki Lekarz Weterynarii w Poznaniu.

W pierwszym przypadku padło 21 tys. kaczek. Służby weterynaryjne pobrały próbki i wysłały je do badań do Państwowego Instytutu Weterynarii w Puławach. W środę potwierdzono, że fermę zaatakował wirus ptasiej grypy.

grypa ptaków, wirus grypy ptaków h5n8, eksport drobiu, ograniczenia importowe, Japonia, Kazachstan, Tajwan

Drób z Polski objęty nowymi zakazami importowymi

Republika Kazachstanu, Tajwan i Japonia to kolejne kraje, które wprowadziły tymczasowe zakazy importu polskiego drobiu z uwagi na występowanie w naszym kraju wysoce zjadliwej grypy ptaków podtypu H5N8. Główny lekarz weterynarii...

W drugim gospodarstwie padło 9 tys. kaczek przeznaczonych do tuczu. W czwartek Żarnecki podał, że stado również zostało zarażone ptasią grypą.

Wcześniej w Wielkopolsce potwierdzono dwa przypadki tej choroby. Pierwszy ujawniono 31 grudnia ub. roku w Topoli Osiedlu w pow. ostrowskim. Wirus H5N8 wystąpił na fermie, gdzie hodowano 65 tys. kur niosek. Wszystkie ptaki zostały zutylizowane w zakładzie w Śmiłowie niedaleko Piły.

Drugi przypadek wystąpienia wirusa potwierdzono 13 stycznia na fermie w miejscowości Zalesie w pow. kolskim, gdzie wybito 6 tys. gęsi.

Żarnecki powiedział, że wirusy grypy mutują, dlatego ludzi, którzy mają kontakt z ptakami obowiązuje szczególna higiena - mycie rąk i zmienianie odzieży. Wirus jest wrażliwy na obróbkę termiczną (smażenie, gotowanie) i na środki dezynfekcyjne.

Hodowcy powinni informować również odpowiednie osoby i instytucje: lekarza weterynarii prywatnej praktyki, urzędowego lekarza weterynarii, wójta, burmistrza lub prezydenta miasta o wszystkich podejrzeniach wystąpienia choroby zakaźnej drobiu w ich fermach.

W związku z wykryciem ptasiej grypy służby weterynaryjne prowadzą dochodzenie na obszarach zapowietrzonych i zagrożonych w promieniu 10 km od miejsca zarażenia. W powiecie ostrowskim działaniami objęto 31 ferm drobiu.
 

Poleć
Udostępnij
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 5/2024

Hoduj z głową świnie:

-Jakie źródło energii jest najlepsze

-Żeby loszki nie były tucznikami

-Nie ma paszy wolnej od mikotoksyn

-Rolnictwo 4.0 w chlewni

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 5/2024

Hoduj z głową bydło:

-Ketozie można i trzeba zapobiegać

-Specyfika żywienia krów mlecznych w zasuszeniu

-Bolusy na lepszy start

PRENUMERATA