Produkcja indyków coraz bardziej opłacalna. Stawki najwyższe od lat
Ceny żywca indyczego wracają do wieloletniej średniej. Według danych MRiRW pod koniec października były na poziomie 5,82 zł/kg, czyli o 13,6 proc. więcej rok do roku. Tak wysokich stawek nie notowano od początku 2016 r.
Analitycy Banku BGŻ BNP Paribas zaznaczają, że to dynamiczna zmiana względem pierwszego półrocza 2018 r., kiedy ceny żywca indyczego były wyjątkowo niskie - w niektórych przypadkach zbliżając się do progu opłacalności produkcji.
Indyki to polska specjalność. Wkrótce będziemy europejskim liderem
Od lipca do końca października stawki były już o 6,5 proc. wyższe niż w pierwszej połowie 2018 r. oraz o 0,8 proc. niższe wobec drugiej połowy 2017 r.
Rosną również ceny mięsa indyczego. Pod koniec października stawki tuszki indyczej zbliżały się do 9 zł/kg (+6,8 proc.), fileta indyczego wzrosły o 6 proc., skrzydeł o 8,3 proc., udźca o 11,4 proc., zaś podudzia o 12,5 proc. Najniższe wzrosty odnotowano w przypadku podrobów, które podrożały tylko o 4,1 proc.
Według prognoz IERGŻ obecne ceny mogą przełożyć się na wzrost produkcji mięsa indyczego o 9,7 proc. z 465 tys. t w 2017 r. do 510 tys. t w bieżącym roku, co pozwoliłoby na utrzymanie statusu drugiego producenta żywca w UE. Cały czas rośnie też eksport tego gatunku mięsa, choć w pierwszej połowie br. charakteryzował się niższą dynamiką (9,6 proc.) niż wywóz mięsa z kurcząt brojlerów (14,8 proc.).
-
Książki warte polecenia: Sygnały brojlerów |Sygnały kur nieśnych