Polska stara się o uwolnienie od grypy ptaków
Główny lekarz weterynarii poinformował o złożeniu do Światowej Organizacji Zdrowia Zwierząt (WOAH) deklaracji o odzyskaniu statusu kraju wolnego od wysoce zjadliwej grypy ptaków (HPAI).
Ogniska HPAI w Polsce wybuchły w 8 i 16 października odpowiednio w stadzie komercyjnym w woj. łódzkim oraz przyzagrodowym w woj. zachodniopomorskim. Więcej informacji na ten temat znajdziesz TUTAJ i TUTAJ.
Główny lekarz weterynarii 17 listopada 2023 r. w związku z zakończeniem procedur likwidacji choroby po wykryciu dwóch ognisk HPAI, złożył deklarację o odzyskaniu przez nasz kraj statusu kraju wolnego od tej choroby, który trwał od sierpnia do października.
Sprawdź jak kształtują się ceny żywca drobiowego
Jeżeli zakażenie HPAI u drobiu wystąpiło w państwie uprzednio wolnym od grypy ptaków, odzyskanie statusu wolnego może nastąpić 28 dni po zastosowaniu stamping-out policy, pod warunkiem, że zostały zakończone działania w ognisku i zapewniony jest nadzór.
Polskie służby weterynaryjne wdrożyły wszystkie procedury zwalczania (stamping-out policy), przewidziane w przypadku wystąpienia wysoce zjadliwej grypy ptaków u drobiu.
Do procedur tych należą uśmiercanie ptaków, unieszkodliwianie zwłok padłych i zabitych paków, oczyszczanie i dezynfekcja.
Wokół ognisk choroby zostały ustanowione obszary objęte ograniczeniami, na których obowiązywały restrykcje.
Polska, jako państwo członkowskie Unii Europejskiej realizuje program nadzoru grypy ptaków w gospodarstwach utrzymujących drób oraz u dzikich ptaków.
Obecnie na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej nie obowiązują ograniczenia w przemieszczaniu drobiu, mięsa i produktów drobiowych wynikające z procedur zwalczania grypy ptaków u drobiu.
Informacje o bieżącej sytuacji epizootycznej w zakresie grypy ptaków w Polsce i innych państwach członkowskich UE publikowane są na stronie internetowej Głównego Inspektoratu Weterynarii TUTAJ
Mapę obrazującą ogniska HPAI u drobiu domowego oraz dzikiego ptactwa znajdziesz TUTAJ
Książki warte polecenia: Sygnały kur nieśnych |Sygnały indyków