Ogniska HPAI wybuchają u drobiu i dzikiego ptactwa
Inspekcja Weterynaryjna w ostatnich dniach potwierdziła 5 ognisk wysoce zjadliwej grypy ptaków w Polsce. Łącznie we wszystkich 37 w 2023 roku znajdowało się 690 719 sztuk drobiu. Do 20 stycznia wybuchło także 13 ognisk HPAI u dzikiego ptactwa.
Ogniska HPAI w okresie od 22 do 25 stycznia wybuchły w gospodarstwach komercyjnych w woj. wielkopolskim oraz przyzagrodowych w woj. opolskim. Wszystkie były wywołane podtypem wirusa H5N1.
HPAI. Pogrom w gospodarstwach drobiowych w Wielkopolsce
HPAI u 83 600 sztuk drobiu
Ognisko HPAI nr 33 stwierdzono 22 stycznia w gospodarstwie komercyjnym utrzymującym 11 918 kaczek rzeźnych w Wielkopolsce w powiecie tureckim w gminie Dobra w miejscowości Szymany.
Ognisko HPAI nr 34 stwierdzono 22 stycznia w gospodarstwie komercyjnym utrzymującym 62 524 indyki rzeźne w Wielkopolsce w powiecie kaliskim w gminie Koźminek w miejscowości Józefina.
Ognisko HPAI nr 35 stwierdzono 25 stycznia w gospodarstwie przyzagrodowym utrzymującym 72 sztuki różnych gatunków drobiu w woj. opolskim w powiecie głubczyckim w gminie Głubczyce w miejscowości Równe.
Ognisko HPAI nr 36 stwierdzono 25 stycznia w gospodarstwie komercyjnym utrzymującym 8 926 kaczek rzeźnych w Wielkopolsce w powiecie kaliskim w gminie Koźminek w miejscowości Gać Kaliska.
Ognisko HPAI nr 37 stwierdzono 25 stycznia w gospodarstwie przyzagrodowym utrzymującym 160 sztuk różnych gatunków drobiu w woj. opolskim w powiecie głubczyckim w gminie Głubczyce w miejscowości Równe.
W 2022 roku na terytorium Polski stwierdzono 68 ognisk wysoce zjadliwej grypy ptaków (HPAI) u drobiu. Łącznie znajdowało się w nich 2 070 739 sztuk drobiu.
Salmonella w stadach indyków nadal będzie zwalczana
Wirus H5N1 u dzikiego ptactwa
Służby weterynaryjne począwszy od 3 stycznia potwierdziły 13 ognisk HPAI u dzikiego ptactwa.
Wirus grypy ptaków został wykryty łącznie u 23 ptaków. Są to łabędzie nieme, mewy srebrzyste oraz gęsi zbożowe.
Ogniska HPAI u dzikiego ptactwa zostały dotychczas potwierdzone w:
- woj. opolskim (gminy Nysa, Zdzieszowice, Opole);
- woj. kujawsko-pomorskie (gminy Żnin, Toruń);
- woj. lubelskie (gmina Żółkiewka);
- woj. mazowieckie (gminy Białobrzegi, Sulejówek);
- woj. podkarpackie (gmina Solina);
- woj. małopolskie (gmina Kęty);
- woj. warmińsko-mazurskie (gmina Rybno);
W 2022 roku na terytorium Polski stwierdzono 40 ognisk wysoce zjadliwej grypy ptaków (HPAI) u 59 dzikich ptaków oraz 1 u 92 zwierząt utrzymywanych w niewoli.
Inspekcja Weterynaryjna w każdym ognisku potwierdziła wirusa H5N1. Służby wdrożyły wszystkie środki zwalczania choroby w związku ze stwierdzeniem w gospodarstwie ogniska HPAI nr 2022/35, zgodnie z procedurami wynikającymi z przepisów prawa krajowego oraz rozporządzenia Delegowanym Komisji (UE) 2020/687.
Informacje o bieżącej sytuacji epizootycznej w zakresie grypy ptaków w 2022 r. w Polsce i innych państwach członkowskich UE publikowane są na stronie internetowej Głównego Inspektoratu Weterynarii TUTAJ
Mapę obrazującą ogniska HPAI u drobiu domowego oraz dzikiego ptactwa znajdziesz TUTAJ
Książki warte polecenia: Sygnały kur nieśnych |Sygnały indyków