Ogniska HPAI w gospodarstwach przyzagrodowych
Wirus HPAI podtypu H5N1 został potwierdzony w 2 gospodarstwach przyzagrodowych. Oba znajdują się w powiecie namysłowskim w województwie opolskim. Łącznie znajdowały się w nich 64 sztuki drobiu.
Wirus HPAI podtypu H5N1 w stadach drobiu został potwierdzony na podstawie wyników badań laboratoryjnych z Państwowego Instytutu Weterynaryjnego - Państwowego Instytutu Badawczego w Puławach.
Ognisko HPAI nr 37 w 2022 roku zostało stwierdzone w miejscowości Zbica w gminie Świerczów w powiecie namysłowskim w woj. opolskim.
Ognisko HPAI wybuchło w gospodarstwie przyzagrodowym utrzymującym 25 sztuk drobiu różnych gatunków.
Ognisko HPAI u drobiu domowego. Koniec wolności od grypy ptaków
Ognisko HPAI nr 38 w 2022 roku zostało stwierdzone w miejscowości Lubnów w gminie Pokój w powiecie namysłowskim w woj. opolskim.
Ognisko HPAI wybuchło w gospodarstwie przyzagrodowym utrzymującym 39 sztuk drobiu różnych gatunków.
Inspekcja Weterynaryjna poinformowała, że dzień wcześniej tj. 13 grudnia służby potwierdziły 2 ogniska HPAI u dzikich ptaków w gminie Pokój w powiecie namysłowskim łącznie u 3 gęsi zbożowych.
Inspekcja Weterynaryjna wdrożyła wszystkie środki zwalczania choroby w związku ze stwierdzeniem w gospodarstwie ogniska HPAI nr 2022/35, zgodnie z procedurami wynikającymi z przepisów prawa krajowego oraz rozporządzenia Delegowanym Komisji (UE) 2020/687.
Na terytorium Polski od 1 stycznia do 14 grudnia 2022 stwierdzono 38 ognisk wysoce zjadliwej grypy ptaków (HPAI) u drobiu oraz 33 ogniska HPAI u ptaków dzikich.
Informacje o bieżącej sytuacji epizootycznej w zakresie grypy ptaków w 2022 r. w Polsce i innych państwach członkowskich UE publikowane są na stronie internetowej Głównego Inspektoratu Weterynarii TUTAJ
Mapę obrazującą ogniska HPAI u drobiu domowego oraz dzikiego ptactwa znajdziesz TUTAJ
Książki warte polecenia: Sygnały kur nieśnych |Sygnały indyków