Nadpodaż drobiu na najważniejszych rynkach

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: KIPDiP, (em) | redakcja@agropolska.pl
30-09-2019,13:10 Aktualizacja: 30-09-2019,13:16
A A A

Na kluczowych dla światowego drobiarstwa rynkach występuje przewaga podaży nad popytem - wynika z najnowszego opracowania analitycznego przygotowanego przez cenioną przez drobiarstwo instytucję analityczną - Rabobank.

Problem przewagi produkcji nad zgłaszanymi przez odbiorców potrzebami dotyka przede wszystkim Unię Europejską, Stany Zjednoczone oraz Republikę Południowej Afryki - informuje Krajowa Izba Producentów Drobiu i Pasz.

handel drobiem, drób, bośnia i hercegowina, KIPDiP, przedsiębiorstwo MHP

Będą sprzedawać drób i jaja do UE. To niepokojąca wiadomość dla branży

Na początku 2019 roku Bośnia i Hercegowina uzyskała zezwolenie instytucji unijnych na sprzedaż mięsa drobiowego do Wspólnoty, a w maju zgodę na wywóz dostały już konkretne zakłady. Z uwagi na trudności w poszukiwaniu...

Relatywnie lepsza sytuacja występuje w Chinach, Meksyku oraz w Brazylii (ze względu na lokalne kłopoty lub specyfikę rynków). Eksperci uważają, że druga połowa bieżącego roku może być względnie dobra dla drobiarstwa jednak warunkiem jest ograniczenie podaży.

W nadchodzących miesiącach sprzedaży drobiu pomagać może także rosnąca w związku z ASF cena wieprzowiny (wzrost jej stawek wpływa zwykle pozytywnie na większą sprzedaż drobiu) oraz niewielkie ryzyko pójścia w górę cen pasz, co jest związane także z sytuacją na rynku zbóż.

Rabobank podkreśla, że rozczarowujący popyt na międzynarodowych rynkach na drób zgłaszają Chiny. Co więcej, kraj ten kupuje głównie nogi, skrzydełka i łapki, co nie pomaga cenom piersi oraz tuszek.

Podobna sytuacja panuje w Wietnamie. Znawcy rynku podkreślają, że specyfika kupców z obu państw, w połączeniu z wysokimi marżami na piersi oraz relatywnie niskimi na pozostałe części kurcząt niezbyt dobrze wpływa na rentowność przedsiębiorstw drobiarskich.
 

Poleć
Udostępnij
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 6/2024

Hoduj z głową świnie:

-Choroba obrzękowa niejedno ma imię

-Białko paszowe - problem rzeczywisty czy wydumany?

-Remont stada własny lub z zakupu?

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 6/2024

Hoduj z głową bydło:

-Czy i jak stosować aminokwasy chronione?

-Dlaczego wciąż przekarmiamy krowy białkiem?

-IBR, czyli wyzwanie dla nowoczesnych hodowców

PRENUMERATA