Masowy napływ taniego mięsa drobiowego i jaj z Ukrainy

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Mirosław Lewandowski | lewandowski@apra.pl
20-12-2023,11:30 Aktualizacja: 20-12-2023,7:11
A A A

Wojna na Ukrainie spowodowała, że Unia Europejska niosąc pomoc ekonomiczną dla tego kraju, wprowadziła z nim strefę wolnego handlu.

Polski sektor drobiarski mierzy się w związku z tym z bezprecedensowo dużym napływem taniego mięsa drobiowego z Ukrainy.

Krajowa Rada Drobiarstwa - Izba Gospodarcza wydała przewodnik dla decydentów nowej kadencji. Zwraca w nim uwagę na kluczowe rozwiązania, które zagrażają polskiemu sektorowi drobiowemu.

Ogromne niepokoje w branży od wielu miesięcy wywołuje niesprzyjająca sytuacja geopolityczna związana z agresją Rosji na Ukrainę.

EFSA, KRD-IG, Dariusz Goszczyński, drób, drobiarstswo, brojlery, kurniki, pasza, woda, dobrostan zwierząt, eksport

EFSA chce cofnąć drobiarstwo o 20 lat

Krajowa Rada Drobiarstwa - Izba Gospodarcza wydała przewodnik dla decydentów nowej kadencji. Zwraca w nim uwagę na kluczowe rozwiązania, które zagrażają polskiemu sektorowi drobiowemu. "To, co nas niepokoi, to trwający właśnie w...

Wojna spowodowała, że UE niosąc pomoc ekonomiczną dla Ukrainy de facto wprowadziła strefę wolnego handlu z tym krajem.

– Nie kwestionując zasadności niesienia pomocy zwracamy jednak uwagę, że od momentu liberalizacji handlu z Ukrainą polski sektor drobiarski mierzy się także z bezprecedensowo dużym napływem taniego mięsa drobiowego z Ukrainy – przekonuje Dariusz Goszczyński, prezes zarządu Krajowej Rady Drobiarskiej – Izby Gospodarczej.

Goszczyński podkreśla, że otwarty dostęp do unijnego rynku jest rujnujący dla polskiego sektora, gdyż nie mamy szansy konkurować z produktem, który jest wytworzony bez obowiązku spełnienia szeregu kosztownych unijnych norm.

– Dodatkowo, należy podkreślić, że w ramach zniesienia ceł i kontyngentów z Ukrainą, takie działanie służy przede wszystkim interesom jednej firmy zarządzanej przez ukraińskiego oligarchę, zarejestrowanej na Cyprze, co budzi pytania o faktyczne korzyści dla całego sektora – dodaje prezes KRD-IG.

drobiarze, drób, Dariusz Goszczyński, KRD-IG, Ukraina, eksport, ceny drobiu, HPAI, choroby drobiu, polskie drobiarstwo

Polskie drobiarstwo w 2023 roku było pod presją

Dla branży drobiarskiej bieżący rok był pełen zawirowań dotyczących zarówno ceny skupu zwierząt, jak i bazy surowcowej. Polska była i wciąż jest również pod dużą presją ukraińskiego eksportu, który zaburza równowagę...

Dane Komisji Europejskiej potwierdzają obawy sektora. Import mięsa drobiowego z Ukrainy od początku roku do 14 sierpnia 2023 r. wzrósł o 75% rok do roku do poziomu ok. 155 tys. ton.

Import mrożonego mięsa wyniósł ok. 75 tys. ton, tj. +51% r/r, a import świeżego mięsa wzrósł o 60 tys. ton, tj. aż o +140% rok do roku.

W przypadku jaj od początku roku do 14 sierpnia 2023 r. import z Ukrainy ukształtował się na poziomie 26,7 tys. ton, tj. +146% względem analogicznego okresu roku ubiegłego.

Import świeżych jaj wzrósł o +155% do 19 tys. ton, import jaj bez skorupek +188% do ok. 7 tys. ton.

"Polscy producenci drobiu rozumieją zasady rynkowej konkurencji, pod warunkiem jednak, że strona ukraińska zobowiąże się do zapewnienia równoważnych standardów jakościowych i norm dobrostanowych obowiązujących w UE" czytamy w dokumencie przygotowanym przez KRD-IG.

Książki warte polecenia: Sygnały kur nieśnych |Sygnały indyków



 

Poleć
Udostępnij
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 6/2024

Hoduj z głową świnie:

-Choroba obrzękowa niejedno ma imię

-Białko paszowe - problem rzeczywisty czy wydumany?

-Remont stada własny lub z zakupu?

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 6/2024

Hoduj z głową bydło:

-Czy i jak stosować aminokwasy chronione?

-Dlaczego wciąż przekarmiamy krowy białkiem?

-IBR, czyli wyzwanie dla nowoczesnych hodowców

PRENUMERATA