Masowy napływ taniego mięsa drobiowego i jaj z Ukrainy
Wojna na Ukrainie spowodowała, że Unia Europejska niosąc pomoc ekonomiczną dla tego kraju, wprowadziła z nim strefę wolnego handlu.
Polski sektor drobiarski mierzy się w związku z tym z bezprecedensowo dużym napływem taniego mięsa drobiowego z Ukrainy.
Krajowa Rada Drobiarstwa - Izba Gospodarcza wydała przewodnik dla decydentów nowej kadencji. Zwraca w nim uwagę na kluczowe rozwiązania, które zagrażają polskiemu sektorowi drobiowemu.
Ogromne niepokoje w branży od wielu miesięcy wywołuje niesprzyjająca sytuacja geopolityczna związana z agresją Rosji na Ukrainę.
EFSA chce cofnąć drobiarstwo o 20 lat
Wojna spowodowała, że UE niosąc pomoc ekonomiczną dla Ukrainy de facto wprowadziła strefę wolnego handlu z tym krajem.
– Nie kwestionując zasadności niesienia pomocy zwracamy jednak uwagę, że od momentu liberalizacji handlu z Ukrainą polski sektor drobiarski mierzy się także z bezprecedensowo dużym napływem taniego mięsa drobiowego z Ukrainy – przekonuje Dariusz Goszczyński, prezes zarządu Krajowej Rady Drobiarskiej – Izby Gospodarczej.
Goszczyński podkreśla, że otwarty dostęp do unijnego rynku jest rujnujący dla polskiego sektora, gdyż nie mamy szansy konkurować z produktem, który jest wytworzony bez obowiązku spełnienia szeregu kosztownych unijnych norm.
– Dodatkowo, należy podkreślić, że w ramach zniesienia ceł i kontyngentów z Ukrainą, takie działanie służy przede wszystkim interesom jednej firmy zarządzanej przez ukraińskiego oligarchę, zarejestrowanej na Cyprze, co budzi pytania o faktyczne korzyści dla całego sektora – dodaje prezes KRD-IG.
Polskie drobiarstwo w 2023 roku było pod presją
Dane Komisji Europejskiej potwierdzają obawy sektora. Import mięsa drobiowego z Ukrainy od początku roku do 14 sierpnia 2023 r. wzrósł o 75% rok do roku do poziomu ok. 155 tys. ton.
Import mrożonego mięsa wyniósł ok. 75 tys. ton, tj. +51% r/r, a import świeżego mięsa wzrósł o 60 tys. ton, tj. aż o +140% rok do roku.
W przypadku jaj od początku roku do 14 sierpnia 2023 r. import z Ukrainy ukształtował się na poziomie 26,7 tys. ton, tj. +146% względem analogicznego okresu roku ubiegłego.
Import świeżych jaj wzrósł o +155% do 19 tys. ton, import jaj bez skorupek +188% do ok. 7 tys. ton.
"Polscy producenci drobiu rozumieją zasady rynkowej konkurencji, pod warunkiem jednak, że strona ukraińska zobowiąże się do zapewnienia równoważnych standardów jakościowych i norm dobrostanowych obowiązujących w UE" czytamy w dokumencie przygotowanym przez KRD-IG.
Książki warte polecenia: Sygnały kur nieśnych |Sygnały indyków