Chory łabędź pojawił się w jednym z gospodarstw w miejscowości Czepielin w gminie Mordy. Po zbadaniu go przez służby weterynaryjne stwierdzono u niego ptasią grypę. W gospodarstwie zutylizowano nie tylko domowe ptactwo, ale także ściółkę.
Wirus ptasiej grypy jest przenoszony głównie przez dzikie ptactwo. W woj. mazowiecki w jednym z gospodarstw pojawił się łabędź, u którego potwierdzono obecność wirusa H5N8 – informuje Tygodnik Siedlecki.
W Czepielinie w gminie Mordy na terenie gospodarstwa, w którym utrzymywano ptactwo domowe pojawił się chory łabędź. Na miejscu natychmiast pojawiły się służby weterynaryjne. Została również wezwana Ochotnicza Straż Pożarna z Czepielina oraz pracownicy Zakładu Gospodarki Komunalnej w Mordach.
Ognisko wysoce zjadliwej grypy ptaków u drobiu potwierdzono w gospodarstwie utrzymującym 10962 sztuk kaczek położonym w woj. wielkopolskim. Jest to trzecie ognisko wysoce zjadliwej grypy ptaków u drobiu w tym...
Po zbadaniu łabędzia okazało się, że jest on zarażony wirusem ptasiej grypy.
- Na miejscu zutylizowano nie tylko domowe ptactwo znajdujące się w gospodarstwie, ale także ściółkę - mówi burmistrz Mordów, Jan Ługowski.
Wokół gospodarstwa wyłożono także maty dezynfekujące.
W związku z coraz liczniejszymi przypadkami i ogniskami ptasiej grypy przypominamy, że wszyscy hodowcy drobiu, w szczególności posiadający gospodarstwa położone w pobliżu zbiorników wodnych powinni zachować szczególną ostrożność i stosować odpowiednie środki bioasekuracji minimalizujące ryzyko przeniesienia wirusa grypy ptaków do gospodarstwa.
Wśród działań zapobiegawczych jest zabezpieczenie budynków oraz paszy przed dostępem zwierząt dzikich, nie karmienie drobiu na zewnątrz budynków, stosowanie w gospodarstwie odzieży i obuwia ochronnego, stosowanie mat dezynfekcyjnych w wejściach do budynków, w których utrzymywany jest drób.