Krajowa Rada Drobiarstwa apeluje o zachowanie bioasekuracji

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Remigiusz Kryszewski | redakcja@agropolska.pl
25-11-2020,12:30 Aktualizacja: 25-11-2020,11:36
A A A
W związku z potwierdzeniem w drugim półroczu 2020 r. pierwszego ogniska grypy ptaków u drobiu w Polsce, Krajowa Rada Drobiarstwa – Izby Gospodarczej skierowała pismo do hodowców. Apeluje w nim o zachowanie szczególnej ostrożności i wzmocnienie stosowanych środków bioasekuracji na fermach drobiu.
 
Krajowa Rada Drobiarstwa – Izba Gospodarcza (KRD-IG) zwraca się z apelem do wszystkich hodowców drobiu.
 
Przypomina, że stosowanie wysokich standardów hodowli ptactwa zwiększa ochronę przed wniknięciem wirusa H5N8 do gospodarstw.
 
Choroba pojawiła się w Polsce na przełomie 2016 i 2017 r., kiedy to wykryto 65 ognisk u drobiu oraz 68 przypadków u dzikiego ptactwa. 
 
ptasia grypa, ognisko choroby, wirus HPAI, choroba potwierdzona w Polsce, woj. wielkopolskie, ferma drobiu

Grypa ptaków w Polsce. Czeka nas załamanie rynku?

Pierwsze ognisko ptasiej grypy w Polsce potwierdzono wczoraj (24 listopada) na fermie kur niosek w woj. wielkopolskim. Sytuacja ta najprawdopodobniej doprowadzi do wstrzymania import przez kraje trzecie drobiu żywego, jaj wylęgowych, mięsa...
Zebrane wówczas doświadczenia pozwoliły na dopracowanie zasad bioasekuracji, które są najskuteczniejsze do zapobiegania wystąpienia choroby. 
 
KRD-IG zwraca się z apelem do wszystkich hodowców i producentów drobiu o zachowanie szczególnej ostrożności oraz stosowanie wzmocnionych zasad bioasekuracji na swoich fermach. 
 
Podkreśla jednocześnie, że utrzymanie drobiu w zamknięciu zmniejsza ryzyko zakażenia wirusem, jednak nie eliminuje zagrożenia całkowicie dlatego warto zwrócić uwagę na zabezpieczenie budynków, w których utrzymywany jest drób przed dostępem dzikich zwierząt, w tym dzikiego ptactwa.
 
Zabezpieczenie dotyczy również paszy i źródła wody. Należy także karmić i poić drób wewnątrz budynków inwentarskich oraz stosować w gospodarstwie odzieży i obuwie ochronne przeznaczone wyłącznie do obsługi drobiu.
 
Konieczne jest stosowanie mat dezynfekcyjnych przy wejściach do budynków. Eksperci zalecają też zwłaszcza małym hodowcom drobiu trzymanie ptaków w zamkniętych budynkach i nie wypuszczanie ich na zewnątrz, aby zminimalizować ryzyko kontaktu z wirusem. 
 
Jednocześnie KRD-IG przypomina, że zgodnie z obowiązującym prawem hodowcy powinni zgłaszać do odpowiednich osób i instytucji każde podejrzenie wystąpienia choroby zakaźnej u drobiu.
 
Podkreśla również, że podtyp H5N8 wirusa grypy ptaków nie stanowi zagrożenia dla ludzi. 
 



 
Poleć
Udostępnij
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 5/2024

Hoduj z głową świnie:

-Jakie źródło energii jest najlepsze

-Żeby loszki nie były tucznikami

-Nie ma paszy wolnej od mikotoksyn

-Rolnictwo 4.0 w chlewni

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 5/2024

Hoduj z głową bydło:

-Ketozie można i trzeba zapobiegać

-Specyfika żywienia krów mlecznych w zasuszeniu

-Bolusy na lepszy start

PRENUMERATA