Kolejne ognisko ptasiej grypy. Padło ponad 1 tys. gęsi

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Remigiusz Kryszewski | redakcja@agropolska.pl
08-02-2017,14:45 Aktualizacja: 08-02-2017,15:20
A A A

Wojewoda Dolnośląski Paweł Hreniak przekazał informację Wojewódzkiego Lekarza Weterynarii o potwierdzeniu kolejnego ogniska ptasiej grypy w gospodarstwie, w którym utrzymywano gęsi położonym w woj. dolnośląskim. 

Ognisko ptasiej grypy potwierdzono w miejscowości Ozorowice w powiecie trzebnickim, w gospodarstwie, w którym padło ponad 1000 gęsi.
 
Jak czytamy na stronie internetowej Dolnośląskiego Urzędu Wojewódzkiego we Wrocławiu Wojewoda zwołał posiedzenie zespołu zarządzania kryzysowego w tej sprawie.
 
Służby weterynaryjne wdrażają w gospodarstwie wszystkie procedury zwalczania, przewidziane w przypadku wystąpienia wysoce zjadliwej grypy ptaków u drobiu.
 
ptasia grypa, wirus H5N8, łabędź, drób

Wirus ptasiej grypy stłumiony w zarodku

Główny Lekarz Weterynarii poinformował wczoraj (6 lutego) o wystąpieniu czterdziestego przypadku ptasiej grypy u łabędzia krzykliwego. Jak informował Tygodnik Siedlecki chory łabędź pojawił się w jednym z gospodarstw w Czepielinie w gminie...
W dniu dzisiejszym Wojewoda Paweł Hreniak wyda rozporządzenie w sprawie zwalczania wysoce zjadliwej grypy ptaków na części obszarów powiatów: trzebnickiego i wrocławskiego oraz miasta Wrocław. W dokumencie określony zostanie obszar zapowietrzony i zagrożony wystąpieniem grypy ptaków.
 
Środki ostrożności wprowadzane w tych obszarach to między innymi rozkładanie mat dezynfekujacych, zakaz transportu ptaków i jaj bez zgody właściwego terytorialnie powiatowego lekarza weterynarii.
 
We Wrocławiu już wcześniej stwierdzono przypadki ptasiej grypy u łabędzi. Z tego powodu została zamknięta Żabia Kładka, a służby apelują by nie dokarmiać dzikich ptaków i nie zabierać psów na spacery w okolice akwenów wodnych. 
 
Jednocześnie Wojewoda przypomina o konieczności stosowania przepisów zawartych w obowiązującym od dnia 28 grudnia 2016 r. rozporządzeniu Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi w sprawie zarządzenia środków związanych z występowaniem wysoce zjadliwej grypy ptaków (Dz.U. 2016, poz. 2091).
 
Poleć
Udostępnij
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 6/2024

Hoduj z głową świnie:

-Choroba obrzękowa niejedno ma imię

-Białko paszowe - problem rzeczywisty czy wydumany?

-Remont stada własny lub z zakupu?

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 6/2024

Hoduj z głową bydło:

-Czy i jak stosować aminokwasy chronione?

-Dlaczego wciąż przekarmiamy krowy białkiem?

-IBR, czyli wyzwanie dla nowoczesnych hodowców

PRENUMERATA