Ile kosztuje kura w czasie grypy ptaków? Powstał model wyceny
Grypa ptaków przeraża hodowców. Rolnicy boją się, że jeśli dotknie ich nieszczęście zarażenia wirusem stracą dorobek życia. Odszkodowanie, które otrzymają, nie zrekompensuje bowiem strat związanych z likwidacją stada. Krajowa Izba Producentów Drobiu i Pasz opracowała obiektywny model wyceny kur nieśnych, który powinien uspokoić hodowców.
Najprostszą wyceną ptaków byłoby przyjęcie cen rynkowych. Problem polega na tym, że nie istnieje masowy rynek, który dostarczałby informacji, ile kosztuje kura w każdym stadium użytkowania. A decyzje o likwidacji stad pojawiają się w różnym czasie życia ptaków, zaś rynek dostarcza wiarygodnych informacji jedynie w trzech przypadkach: cen jednodniowych piskląt, kur tuż przed rozpoczęciem nieśności oraz osobników oddawanych do ubojni.
Ptasia grypa coraz bardziej daje się we znaki. Polski drób podbije Azję i Afrykę?
Do tej pory powiatowi lekarze weterynarii ustalali wysokość wypłat odszkodowań na podstawie szacunków i opinii rzeczoznawców. Są to jednak szacunkowe wyceny i zdarza się, że w tym samym przypadku różnice (w zależności od rzeczoznawcy) wynoszą aż setki tysięcy złotych!
Taka sytuacja nie jest komfortowa dla producentów, ponieważ wysokość odszkodowania jest dla nich często przysłowiowym "być albo nie być". Zadowoleni nie są także weterynarze, którzy z jednej strony nie chcą skrzywdzić rolników, a z drugiej muszą dbać o rzetelność wyceny bo dysponują publicznymi pieniędzmi.
Krajowa Izba Producentów Drobiu i Pasz opracowała ekonometryczny model wyceny kur nieśnych w każdym tygodniu życia zwierzęcia. Jest on całkowicie "zmatematyzowany" i w praktyce eliminuje subiektywizm.
- Zaletą naszego modelu jest to, że jest on całkowicie bezstronny i transparentny - mówi Mariusz Szymyślik, dyrektor KIPDiP i twórca metody. Wskazuje, że mimo pozornie skomplikowanej konstrukcji, działanie modelu - w każdym przypadku - mogą wspólnie prześledzić hodowcy i rzeczoznawcy, co powinno pozwolić na uniknięcie nieporozumień.
Model wyceny kur nieśnych opracowany przez KIPDiP bazuje na podobnych zasadach, jak wycena aktywów metodą zdyskontowanych przepływów pieniężnych. Analiza bierze pod uwagę przychody i koszty generowane przez ptaka w przeszłości i przyszłości. Do modelu wprowadzane są wyłącznie dane rynkowe.
- Algorytmy naszego modelu są sprawiedliwe i rzetelne. Potrafią nawet powiedzieć, jakie są oczekiwania rynku co do przyszłości, stąd hodowcy, mimo grypy ptaków, mogą spać spokojniej - zapewnia na koniec Mariusz Szymyślik.
- Książki warte polecenia: Sygnały kur nieśnych | Hodowla i chów gęsi | Sygnały brojlerów