HPAI przyczyną likwidacji niemal 100 tys. kur niosek
Główny lekarz weterynarii poinformowało o stwierdzeniu dwóch ognisk wysoce zjadliwej grypy ptaków (HPAI) u drobiu.
Ogniska numer 25 i 26 zostały stwierdzone na postawie wyników badań laboratoryjnych z 4 marca 2021 r. otrzymanych z Państwowego Instytutu Weterynaryjnego - Państwowego Instytutu Badawczego w Puławach.
Poprzednie, tj. 24. ognisko HPAI zostało stwierdzone 16 lutego 2021 r.
- GLW potwierdził 25 i 26 ognisko HPAI w Polsce
- Ognisko HPAI nr 25 wybuchło w woj. łódzkim w miejscowości Gledzianów
- W 25. ognisku HPAI znajdowało się 16 tys. kaczek rzeźnych
- Ognisko HPAI nr 26 wybuchło w woj. lubuskim w miejscowości Nowa Sól
- W 26.ognisku HPAI znajdowało się 97 600 kur niosek
Drobiarze chcą zapomnieć o 2020 roku
Wirus w stadzie kaczek i kur niosek
Ognisko nr 2021/25 zostało stwierdzone w miejscowości Gledzianów w gminie Witonia w powiecie łęczyckim w województwie łódzkim.
Wirus HPAI został potwierdzony w gospodarstwie komercyjnym utrzymującym 16 000 kaczek rzeźnych. Próbki do badań laboratoryjnych zostały pobrane przez Inspekcję Weterynaryjną po otrzymaniu w dniu 3 marca br. informacji o zwiększonej śmiertelności w stadzie.
Ognisko nr 2021/26 zostało stwierdzone w miejscowości Nowa Sól w gminie Nowa Sól w powiecie nowosolskim w woj. lubuskim.
Grypę ptaków potwierdzono tam w gospodarstwie komercyjnym utrzymującym 97 600 kur niosek. Próbki do badań laboratoryjnych zostały pobrane przez Inspekcję Weterynaryjną po otrzymaniu w dniu 3 marca br. informacji o zwiększonej śmiertelności w stadzie.
W gospodarstwach wdrożone zostały procedury związane z likwidacją choroby, określone w rozporządzeniu Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 18 grudnia 2007 r. Wokół ww. ognisk choroby w promieniu 10 km wyznaczono obszar zapowietrzony i zagrożony.
- Książki warte polecenia: Sygnały brojlerów |Sygnały kur nieśnych |Sygnały indyków