HPAI. Ogniska u drobiu i dzikiego ptactwa
Wirus wysoce zjadliwej grypy ptaków H5N1 został potwierdzony w 1 gospodarstwie przyzagrodowym. Liczba ognisk HPAI w 2022 roku wzrosła do 14, a w całym sezonie 2021/2022 do 77.
Inspekcja Weterynaryjna naniosła na mapę gospodarstwo, w którym potwierdzona została wysoce zjadliwa grypa ptaków. Wirus H5N1 został stwierdzony w województwie dolnośląskim.
Ognisko HPAI nr 2022/14 zostało stwierdzone 25 stycznia w gospodarstwie przyzagrodowym, w którym utrzymywano 17 kur. Jest ono zlokalizowane w miejscowości Młodzianów w gminie Milicz w powiecie milickim w woj. dolnośląskim.
Ognisko HPAI nr 2022/14 jest zarazem 3, które w sezonie 2021/2022 wybuchło na Dolnym Śląsku.
Cena kurcząt i indyków wyraźnie wzrosła
W gospodarstwie, w którym stwierdzono ognisko HPAI, Inspekcja Weterynaryjna wdraża wszystkie środki zwalczania choroby, zgodnie z procedurami oraz rozporządzeniem Delegowanym Komisji (UE) 2020/687, w tym m.in. zabicie i utylizację zwierząt, przeprowadzenie oczyszczania i dezynfekcji w ognisku choroby, wyznaczenie obszarów zapowietrzonego i zagrożonego.
Inspekcja Weterynaryjna potwierdziła również kolejne 3 ogniska HPAI u dzikiego ptactwa.
Ognisko HPAI nr 13 zostało stwierdzone 19 stycznia w woj. opolskim w gminie Namysłów w powiecie namysłowskim u łabędzia niemego.
Ognisko HPAI nr 14 zostało stwierdzone 21 stycznia w woj. świętokrzyskim w gminie Końskie w powiecie koneckim u łabędzia niemego.
Ognisko HPAI nr 15 zostało stwierdzone 25 stycznia w woj. dolnośląskim w gminie Wołów w powiecie wolskim u łabędzia niemego.
Mapę obrazującą liczbę i rozmieszczenie ognisk i przypadków grypy ptaków w Polsce w 2022 roku można znaleźć TUTAJ
Książki warte polecenia: Sygnały brojlerów |Sygnały kur nieśnych |Sygnały indyków