Grypa ptaków to wielka strata dla całego sektora drobiarskiego
Grzegorz Puda, minister rolnictwa wskazuje, że grypa ptaków wciąż jest groźna, a zakażenie drobiu wirusem, to o nie tylko strata dla hodowcy, producenta, lecz także dla całego sektora drobiarskiego.
"Dlatego niezbędne jest ścisłe przestrzeganie zasad bioasekuracji. Analiza występujących w Europie i Polsce wirusów HPAI wskazuje na bardzo niski potencjał zoonotyczny, co powoduje, że nie są niebezpieczne dla zdrowia ludzi" - podkreślił polityk, cytowany w komunikacie.
HPAI w Polsce. Ponad 513 tys. drobiu do zabicia i utylizacji
Zaznaczył, że w tym roku obserwowana jest bardzo niekorzystna sytuacja epizootyczną w zakresie grypy ptaków w całej Europie. Podał, że szczególnie dotyczy to Francji, gdzie do 7 kwietnia stwierdzono 428 ognisk choroby oraz Niemiec - 164. W Polsce także utrzymuje się wysoki poziom zagrożenia związanego z możliwością wystąpienia ognisk choroby w gospodarstwach utrzymujących drób.
Według szefa resortu rolnictwa, sytuacja wymaga szczególnej uwagi i wzmożonej ostrożności hodowców drobiu na całym terytorium Polski w celu minimalizacji ryzyka przeniesienia wirusa na teren gospodarstw.
Zaapelował o przestrzeganie zasad bioasekuracji, zwłaszcza utrzymywanie drobiu w sposób ograniczający jego kontakt z dzikimi ptakami - w tym nie pojenie drobiu ze zbiorników, do których mają dostęp dzikie patki.
Resort zaleca również m.in. przechowywać słomę pod przykryciem, uniemożliwiającym kontakt z ptactwem dzikim a przed wprowadzeniem do obiektu odkażać środkami dezynfekcyjnymi dopuszczonymi do stosowania w obecności ptaków oraz przestrzegać zasad higieny, czyli myć i odkażać ręce oraz stosować odzież ochronną oraz obuwie ochronne przy wchodzeniu do budynków inwentarskich, a także czyścić i odkażać narzędzia i sprzęt używany do obsługi zwierząt.
Według ministerstwa, zastosowanie się do tych obowiązków przy jednoczesnym ograniczeniu do niezbędnego minimum liczby osób wchodzących do pomieszczeń inwentarskich, są prostymi, a jednocześnie bardzo efektywnymi, sposobami zmniejszającymi ryzyko wystąpienia choroby gospodarstwie.
- Książki warte polecenia: Sygnały brojlerów |Sygnały kur nieśnych |Sygnały indyków